View Single Post
  #7  
Staro 14.02.2009, 23:06
Peki64yu Peki64yu je offline
Član
 
Datum prijave: 02.02.2009
US lokacija: Boston
YU lokacija: Nis
Poruke: 3
Nepromenjeno O Bostonu

Izvinite za malo kasnjenje oko opisa Bostona..
Vrlo verovatno da ste vec culi da je Boston izgledom, arhitekturom, pa i samim ponasanjem starosedelaca nekako najevropskiji grad. Ja sam odabrao Boston iz razloga sto ovde imam prijatelje. Njihova prva prica o gradu je bila ohrabrujuca. Ja sam zaista pozitivno iznenadjen nekim stvarima koje sam ovde upoznao, a evo tek sam nekoliko meseci ovde.
Prvo, sistem javnog prevoza je, po prici nasih ljudi koji su dosli iz drugih gradova ovde a evo i iz sopstvenog iskustva, jednostavno fantastican. Apsolutno sve vaznije celine grada i svih prigradskih naselja su pokrivene metroom i commuter railom. Metro sadrzi vise linija ciji su pravci kretanja oznaceni bojama a cija su vozila relativno u dobrom stanju pa cak i za pohvalu. Commuter rail vezuje udaljena naselja medjusosbno kao i sa samim gradom i prvenstveno prevoze radnike koji putuju. Naravno ne staju na svim stanicama vec samo na glavnim stanicama nekog naselja. Desava se doduse u ovo zimsko vreme da ima mali kasnjenja ali je poenta sto koristeci public transportation jednostavno mozete da stignete gde god zelite. Razlika ostalih gradova i Bostona sto se tice javnog prevoza je u tome sto negde postoji takav prevoz ali ne i u tako dobrom stanju ili ga uopste nema ako izuzmemo bus prevoz (zapadna obala, centralne drzave). Dakle ako i nemate odmah sopstveni auto, to u Bostonu nije preveliki minus. Uredjenost grada, njegova sadrzina, programi koje nudi su samo za pohvalu. Toliko je muzeja, kulturnih dogadjanja, pa i klubova sa sadrzajem, koje mozete posetiti. Vecina delova grada je izuzetno sigurna sto se tice opste sigurnosti. U gradu postoje i nekoliko plaza za letnje uzivanje ali se samo kupanje u okeanu ne preporucuje previse zbog hladnije vode. Boston inace vazi za malo skuplji grad sto se tice standarda ali ta razlika nije nesto ekstremna. Zaista ima prodavnica i radnji koje cenama apsolutno zasluzuju posetu. Treba samo pratiti stvari ili se dobro raspitati o snizenjima. Stanarine su otprilike na istom nivou kao i standard. Dakle malo je skuplje no u ostalom delu USA a cena ovde zavisi najpre od lokacije stana tj blizine metroa. Studio (tzv garsonjera) i jednosobni stanovi krecu sa cenom od 750 dolara pa navise. naravno jeftiniji su onde gde niste blizu javnog prevoza ali se to moze premostiti ako imate auto. Dvosoban stan otprilike 100m2 sa dva posebna kupatila dva posebna ulaza dve spavace sobe i radnom sobom (porodicno) placamo 1450$ (heat an hot water included). Apsolutno sam zadovoljan ako izuzmem cinjenicu da jos uvek imam samo povremene poslove koje radim.
Jos jednu stvar koju bi trebalo znati o Bostonu da zima ovde ume da potraje. Ja nesto nisam pogodjen time jer znam kako zima moze da traje ali masa nasih prijatelja koji su dosli iz juzne amerike nikako ne podnosi tu cinjenicu oko zime. Naravno ovde je nesto administracija bila sporija prosle godine, (recimo cekao sam skoro dva meseca za Social security number i jos par nedelja za green card). Pravdaju se da je to bila posledica predsednickih izbora, ali ja smatram da je administracija na zalost svugde u svetu administracija - spora. I naravno na kraju sto se tice poslova - ima ih i dalje u ponudi ali bez dobre preporuke (koja se kod nas zove VEZA) necete dobiti cak ni odgovor na prijavu za posao.
Naravno niko nije ocekivao da zatekne ovde perfekciju ali pozitivna ocena svemu ipak stoji.
Ostaje samo da se borite sa nostalgijom. Ili ne?
Reply With Quote