View Single Post
  #5  
Staro 18.02.2019, 03:12
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik snowflake Prikaz poruke
1) Uran: tvoja prijateljica iz Hrvatske je iz zemlje sa kojom Srbija IMA UGOVOR o penzijama, isto je i sa svim ostalim evropskim drzavama, drugim recima u tom slucaju staz se kombinuje - to nije slucaj (niti ce biti) sa SAD.
Italija, Grcka, Svedska, itd., cak i Slovacka imaju ugovor.

2) Ideja za uplacivanje mi je jedino zbog staza od 10 godina u Srbiji sa kojim nikada necu imati pravo na srpsku penziju ako tako ostane - minimalni staz je 15 godina. Sto znaci da mi taj staz u Srbiji "propada".

3) Penzija bi bila minimalac (trenutno je valjda $140) ali mislim da za zdravstvenu knjizicu i neke druge medicinske usluge traze "cek od penzije", da mi se ne desi da me u Srbiji tretiraju kao stranca.

S druge strane, istina je da bi to bila investicija:
$70x12x5 = $4200 koja bi se onda vratila za 2.5 godine ako bi bio $140 minimalac.

Trenutno cisto spekulisem da li sve to ima ili nema smisla.
postavila si pitanje na forumu gde navrati 5 ljudi u 5 dana o jednom od najtezih pitanja oko koga glavu lome i najveci eksperti danas.

Realno, tesko je dati odgovor. Mozda Srbija i SAD potpisu taj ugovor, mozda uplatis 5 godina pa Srbija poveca na 20...

Sto je najgore u celoj prici vecina zemalja i to ozbiljnih zemalja sve vise postaje alergicna da im gradjani trose penziju preko tako da pitanje je da li ce i to biti moguce. Pripremaju se razne smicalice od povecanih taksi za zivot preko itd itd... Jer penzija kakvu mi imamo u Evropi nije bas zamisljena kao TVOJ NOVAC vec vise kao medjugeneracijska zavisnost. Tako gledano, nije fer da neko pokupi penziju i ode preko umesto da je trosi u zemlji i tako pomaze privredu kroz potrosnju i odrzava penzioni sistem stabilnim.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote