View Single Post
  #760  
Staro 27.04.2020, 04:11
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
...

Veruj mi da ako imas skor 750 i kreditnu istoriju od 6 meseci/ godinu dana i neko skor od 680 i 20 godina, da to ne moze da se poredi. Do sad sto sam naucio da najvise od svega utice procenat zaduzenja, uz naravno placanje na vreme. Nekada mi se potrosnja poveca samo za 30-40 dolara u odnosu na prethodni mesec i skor padne ko lud.
Nakon 20 godina moze da se ima (mali) skor 680, ali sa 6-12 meseci da neko ima skor 750? Prvo treba da ima par kreditnih kartica, kredit za auto, kredit za, recimo ... camac....Ako to sve dobije u roku od 6-12 meseci, imace desetak upita (hard inquiries) koji mu snizavaju skor, a nece uspeti da vrati dovoljnu sumu novca da mu zaduzenje toliko padne, da mu se skor uveca u odnosu na pocetnu vrednost koja je teoretski 600, a u praksi nesto veca od 650. A svaki hard inquiry oduzima bar 10 bodova (vrati se to po odobrenju kredita/kartice, ali tek nakon 1-2 meseca)

Drugo, potpuno je nemoguce to uraditi, posto se kartice ne dobijaju tako lako kada je mali kreditni skor. U principu ni krediti, izuzev ako se ne da pokrice.

Da skratim, nije moguce to uraditi samostalno, ali ako osoba dobije ovlascenje od nekog ko ima skor 750, da koristi njegov racun, onda moze. Ako je taj racun otvoren 5 godina onda je i njegova kreditna istorija 5 godina, a kreditni skor je 750 (recimo da je tako jednostavna situacija). Ako ima jos neku karticu/kredit, onda mu je kreditna istorija prosecna duzina svih kreditnih linija.

Dakle mi, siromasni imigranti iz jugoistocne Evrope mozemo samo polako da gradimo kreditni skor. Moje misljenje je da je tako najbolje.

Na skor ne utice potrosnja, vec zaduzenje po obracunu (izvestaju) na kraju meseca. Kad kreditni biro dobije to obavestenje, reaguje povecanjem ili smanjenjem kreditnog skora. Ako nije veliko smanjenje ili povecanje, to je par bodova, a za $30-40 razlike je +-1 bod.

Iza svega stoji formula, a ovo je uproscen prikaz:

The information that influences a FICO Score is broken down into five categories:

Payment history (35%)
Amounts owed (30%)
Length of credit history (15%)
Types of credit used (10%)
New credit (10%)


Evo link jednog objasnjenja:
https://www.thebalance.com/factors-a...t-score-960527
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote