View Single Post
  #9  
Staro 05.05.2010, 03:15
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno Jos informacija

P.S. Ne znam zbog cega ne postoji mogucnost editovanja posta pa ce sve ovo nazalost biti iscepkano no dobro, bolje ista nego nista. Ajmo jos malo korisnih stvari :-)

Telekomunikacije: (kud ih zaboravih u prvom postu) Fiksni vam za pocetak ne treba. Pretplate su velike i zaista se ne isplati, pogotovo sto se u USA na osnovu broja telefona ne moze zakljuciti da li je u pitanju fiksni ili mobilni. Bitno je da zbog posla imate pozivni te gradske zone (u Cikagu su to 312 uzi centar grada, 773 - ostatak grada, 847 severna predgradja, 708 i 630 zapadna predgradja) da ne bude zabune kod poslodavca. Broj odredjujete sami, tj. sistem pozivni dodeljuje na osnovu zip code-a u kom stanujete.

Sto se pozivanja Srbije tice, postoje raznorazne kartice za pozive. Ono sto sam video da je najjeftinije jeste varijanta za 5.9 centi po minutu - www.pulsetele.com ali ja to nisam jos koristio. Ono sto ja ovde koristim sto se tice komuniciranja sa domovinom jeste sledeca varijanta. Na skajpu postoji mogucnost da se npr. za 3 meseca plati nekih $9 i sa naloga se neograniceno moze pozivati bilo koji broj u Americi. Tako da kada se cujemo ja dam moj username i password pa me zovu na mobilni (jako je nezgodno ukolpiti se sa evropom zbog vremenske razlike).

Isto je dobra i sledeca stvarcica zvana Magic-Jack. U pitanju je mali uredjaj za VoIP koji ovde kosta $39.99 i dobija se pretplata za prvu godinu (svaka naredna godina po $20.00). Idealan je da ga ovde aktivirate i posaljete u Srbiju recimo onima iz najuzeg kruga (sve sto treba da imaju je komp i konekcija koja nije dial-up). Preko USB-a ga prikljucite na komp, a sa druge strane je izlaz za obican fiksni telefon. To bi znacilo da vasi kuci imaju americku fiksnu liniju i mogu da vas zovu kad god i koliko god za samo $20.00 godisnje. Ja za dve nedelje po drugarici saljem jedan mojima kako bismo imali neometanu komunikaciju. Inace, stvarcica se moze kupiti u Best-Buy, Radio-Shack-u, a ima ga i u Walgreens-u.

O I-Phonu, sanu svih nas zaljubljenika u mobilne telefone, ne razmisljajte dok se dobro finansijski ne stabilizujete jer su uslovi za njegovu kupovinu krajnje bezobrazni! Paket uz koji se on moze kupiti u AT&T mrezi (jedini operater sa kojim Apple ima ugovor o saradnji) kosta $100 mesecno i nije unlimited! A i treba vam kreditna istorija da biste uopste mogli da kupite telefon kao postpaid korisnik (sad ce deo o kreditnoj istoriji).

Banke i kreditna istorija: Sto se banaka tice, u Cikagu je "glavna" "Chase" banka jer je njenih ekspozitura najvise po gradu kao i bankomata. Medjutim, iako i sam imam racun i istoj, za one koji dolaze sa zelenom kartom (ja sam inace ovde na studentskoj vizi, radim jos uvek na dobijanju soc. broja i molim Boga da me izvuku pa da sebi skratim muke ovde) bolja je varijanta "Bank of America" zbog sledeceg: U Chase banci cete dobiti obicnu debitnu karticu (sto vam mozda i zvuci ok da ne biste ulazili u minus) ali nista vise od toga jer nemate kreditnu istoriju. I onda vidite da ste upali u zacarani krug, a bez dobrog kreditnog skora nista niste uradili. Fora je u tome da Bank of America ima nesto sto zovu "Secured Card"

https://www.bankofamerica.com/credit...tegory_id=2029

Ja to zovem imitacijom. Jer se bukvalno igraju sa vama da bi videli koliko ste od reci pa vam na konto toga raste kreditni skor, a kada im bude dosta igrarija (najduze posle godinu dana) nude vam pravu kreditnu karticu. Fora je npr stavite na racun 3.000 dolara, ali da "nula" bude npr. na $1.000 (minimum je inace 300). Vi npr potrosite ovog meseca 2.500, po njima ste usli u "minus" 500 i ono sto je potrebno jeste da na kraju meseca platite razliku da opet bude minimum 1.000 (na tim secured card svakako nema minusa). Tako vas testiraju i onda je kao sve ok (glupost glupost glupost al' ajd). A onda kad vam kreditni skor naraste dovoljno, onda ce vam i ona Chase banka (ako npr imate dva racuna) ponuditi jos jednu kreditnu karticu iako pre toga nisu hteli ni da razgovaraju sa vama o tome. Pazite taj kreditni skor, jer je jako bitan... I kad budete otvarali racun, pitajte ih sve zivo, za sve nadoknade koje uzimaju, naplacuju, izmisljaju itd (ona njihova famozna mala slova po ugovorima na kojima je sve ono sto vama ne ide u prilog).

Saobracaj: Parking je u Cikagu svetinja. Po tome jako podseca na Beograd. Nikako se ne parkirajte ispred hidranta. Uvek platite parking (nosite sa sobom ili karticu ili metalce) i vodite racuna o satnici (nema sms notifikacije nazalost) jer im je pauk sluzba krvozedna isto kao u Beogradu, a naknada za odneseni auto je $170. Ono sto je isto jako bezobrazno (sto cak ni u BGD jos nema) jesu parkinzi ispred hipermarketa i restorana. Nikako, ali NIKAKO nemojte parkirati auto ispred hipermarketa jer jedino tu ima mesta, a vi npr idete kod frizera blok dalje. Verovali ili ne postoje ljudi cije je zanimanje da preko kamera prate ljude koji se parkiraju na parkingu njihovog hipermarketa i ukoliko uvide da vi umesto da udjete u doticni hipermarket odete niz ulicu odmah zovu slep sluzbu!!! Ja se opekoh tako u februaru ispred K-marta na Milwaukee aveniji. Morao sam po snegu da tabanam 3 km do parking servisa (inace crnkinja koja se javila mi je nakon pokusaja da slazem da sam usao market rekla kako su se dvojica muskaraca - cimer i ja, jedan u beloj a drugi u crnoj jakni od auta uputili prema tome i tome a ne u market!!!).

Stvar koja iz pomenute price proizilazi jesu kamere. Ima ih mali milion. Ceo Cikago je pod prismotrom. I pljuste kazne za prolazak kroz crveno. To crveno njihovo mi tako ide na zivce. Prvo, glavni semafor je posle raskrsnice, a ne pre kao u Evropi. Drugo, niti blicka zeleno pred kraj talasa, niti je zuto duze od pola sekunde i onda vam se veoma lako dogodi da se crveno upali dok ste u raskrsnici. Onda je jedino resenje da se doda gas. Inace kad vas tako kamera usnimi stize na kucu "cestitka" sa sve slikom :-) Control freaks :-)

Ono sto je ocito plod krize koja je i ovde sveprisutna jeste radar... Kazu da ranije u Cikagu niko nikad nije bio kaznjavan zbog prekoracenja brzine. Sad su, Boga mi, postali kao oni nasi kerovi :-) Paznju obratite ako se vozite Lake Shore Dr autoputem uz jezero jer ih tu ima bukvalno u svakom zaklonu i u poslednjih mesec dana ne secam se da sam otisao do centra a da nisam video bar jedna policijska kola uz put. Po ostalim autoputevima ih, bar dosada, nisam vidjao.