View Single Post
  #2  
Staro 22.09.2010, 13:57
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Ne priznaje se na zalost. Americki sistem skolstva je potpuno drugaciji. Da bi ovde neko postao sestra srednjeg nivoa - LPN (licensed practical nurse sto je kod nas sestra sa srednjom) mora se posle srednje skole ici na kurs koji traje 12-18 meseci i kosta izmedju $15.000-$30.000 u privatnim skolama. Ovde u USA ne postoje srednje strucne skole kao kod nas i princip je kao kad bi u Srbiji prvo svi isli u gimnaziju pa tek onda na dodatne kurseve za sticanje odredjenih zvanja.

Ja radim u zdravstvu, zasad kao CNA (certified nursing assistant) sto mu dodje malo jace od naseg bolnicara, a kurs je trajao samo 4 nedelje i kostao $630 sto je za ovdasnje pojmove smesno. Mozes i ti da to odradis, ali ne verujem da ce ti se posao svideti a i plata je jedva iznad minimalca. Od nove godine planiram da krenem u skolu za LPN pa kad to bude gotovo mnogo ce se lakse disati...

U drzavi Illinois mozes postati LPN za nekih godinu ipo dana uz osrednje znanje engleskog. Uslovi za upis programa su da budes CNA, prodjes kurs medicinske terminologije, anatomije i farmakologije (meni nista od toga nisu hteli da priznaju jer su moji transkripti stariji od 5 godina i onda mora ponovo) i kreces na program. U CHGO je to 10-11 meseci dok je u Indijani npr 18 meseci. Ukupno ulaganje samo za skolarinu za ovakav poduhvat je minimum $18.000 ali se to isplati za manje od 6 meseci kad pocnes da radis.

Poslovi u zdravstvu se dobijaju preko noci. Bukvalno dodjes u dilemu koje mesto da prihvatis Ja sam u prvom danu trazenja posla kao CNA predao aplikacije na 3 mesta (bio je petak), u ponedeljak su me vec zvali da zakazu razgovor za utorak i u utorak sam na licu mesta bio primljen. Tog istog utorka su me zvali i sa druga dva mesta. Ovako je u CHGO, i koliko sam uspeo da propratim u drugim delovima USA nije nista manja potraznja za zdravstvenim radnicima.

Ako nameravas u USA, zavrsi visu medicinsku pa nostrifikuj. To je najbolja opcija jer sa nasom visom medicinskom (opsti smer) ovde dobijas titulu RN (registered nurse) i pocetna satnica je oko $32. LPN (srednja sestra) ima satnicu oko $23, a CNA (sestra prvog nivoa) izmedju $10 i $14.
Reply With Quote