View Single Post
  #26  
Staro 20.02.2019, 23:44
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

1. Nisam imao problema sa iznajmljivanjem. Drug mi je iznajmio stan, pa cemo se posle dogovoriti kako da prebaci na mene. Za sada stoji da je on iznajmio, a da cu ja biti drugi podstanar . Mislim da se tako zaobilaze svi problemi koji mogu nastati. Jedan od njih je i kada nemas SSN, a hoces da iznajmis stan.
Inace, "preko veze" se uvek nadje bolja cena nekretnina. Ja sam dobio stan otprilike 20% jeftinije nego na Zillow-u.
Dok se ne uselis, oderu te sa raznim taksama i placanjima. I jos nesto: treba cekati 10-15 dana na useljenje. A onda, trk po namestaj. A o namestaju cu pisati drugom prilikom.

2. Nasi ljudi su spremni da pomognu ako mogu. Takav utisak sam stekao.

3. Danas sam bio u SSA i predao zahtev. Gospodja mi je rekla da me nisu prijavili. Pitao sam da li mogu da dodjem u ponedeljak da mi napisu broj. Rekla je da mogu. Znaci, u ponedeljak cu imati broj, a kartica... kad stigne, dobro je dosla. Bitno je da sam dobio i potvrdu sa pecatom (veoma je bitno) i adresom na kojoj cu stanovati. Sa tim mogu da idem u banku da otvorim racun cim dobijem SSN. Onda cu imati cak 2 papira sa adresom , pa mogu da radim sta hocu. U medjuvremenu cu platiti kablovsku i struju, pa cu imati brdo papira i potvrda gde stanujem. Najcesce se traze dva papira od razlicitih izvora. Prvi sa adresom, sto je potvrda boravka u Texasu, a drugi kao potvrda identiteta. Ima jos nekih slucajeva kada mora covek da ima dve potvrde o adresi stanovanja, ali to je sad nebitno. Prvi papir je najteze nabaviti. Tako kaze Marfi (onaj sto je pisao poznate zakone).

4. Sugar Land je definitivno lep grad, ali je i Bogu iza patika. Sve sto je iza prstena koji formira Sam Houston Tollway je daleko ako nemas auto. Sa druge strane, ovaj deo je veoma dobar sa cenama nekretnina i kvalitetom zivota. Kraj je miran, dobar za zivot i perspektivan. Cene nekretnina su u porastu. Gledao sam kartu i video da mi je najblizi autobus na 10km. Prosecnom Europljaninu (i intelektualcu ) koji je navikao da koristi gradski prevoz, je ovo kao da je otisao u preriju. Skoro me neki drug podsetio kad smo se dopisivali.
U kaubojskim filmovima su ljudi govorili: " Treba da krenemo rano ujutru kako bi do noci stigli u grad."
Da ne pricam kako pored puta cesto nema pesackih staza.
Sreca da nije leto i trava nije visoka, pa mogu da vidim da li ima "domacih" zivotinja koje vole da zveckaju repom kad se naljute. Mozda preterujem, ali nakon susreta sa raznim zivotinjama koje nisam navikao da vidjam u gradovima, nista me ne moze iznenaditi.

Toliko za sada. Ponovo je sinulo sunce. Temperatura skocila (opet) na ugodnih 20C
Odoh do prodavnice. Moram da krenem pre 5 kako bih se vratio pre mraka.
Veliki pozdrav iz Texasa
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote