View Single Post
  #24  
Staro 07.09.2011, 20:03
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Od nekog ko je dosao u USA bez igde ikoga:

manite se tih prica da neko ko dodje ovde brzo zaboravlja - to bi mozda imalo smisla jedino u situaciji da neko zivi kod nekog tamo bez placanja i da dobija pomoc od ljudi koji mu nisu familija, pa onda dodje ovde i odbije da pomogne ili tim istim ljudima ili drugim osobama koje su u slicnoj situaciji.

Neko ko ima osecaj i potrebu da pomaze ljudima koji su u slicnoj situaciji kroz koju su i oni sami prosli, moze (a i ne mora) da na primer izda deo kuce (ako ima visak prostora) novim imigrantima bez oslonca na kreditnu istoriju i nepostojece prihode - i to bi bila ogromna usluga.

Ono sto ja pokusavam da kazem - neko moze da daje novac u dobrotvorne svrhe a i ne mora. To sto je neko uspesan u zivotu, ne znaci da treba da oseca krivicu sto lepo zivi - jer su na primer milioni u Africi gladni. Mnogo ljudi pomaze i daje novac. Po necijim gledistima trebalo bi vise da daju - a po mom misljenju to nije niciji business. Ti stavovi "imas previse, a drugi ljudi gladni" su golo ***no - ko je posteno zaradio novac moze da radi sa tim novcem sto god hoce i svakako ne treba da se oseca krivim sto je dao 10 miliona za kucu a neko spava pod mostom.

Isto tako i imigranti ovde - ne razumem sta to znaci "brzo zaboravljaju" a i nemam iskreno nameru da razumem. Da li bi ste vi konkretno pomogli nekom - to je isto SBBKBB varijanta jednim delom - drugim delom je prazna prica, jer je na Balkanu bilo izbeglih i prognanin lica ne zna se koliko - i postenih i nepostenih, i skolovanih i vrednih.... vidim pokidali se svi da im pomognu i prime u kucu. Gomila ljudi i sad biva izbacivana na ulicu iz stanova pa ne vidim nesto da ih primate.

Ne bih zaista previse na ovu temu, imali smo ovakve price vec - moj vam je savet da se manete tih prica i ucite jezik na vreme, kao i osnove poslovanja u struci u kojoj hocete da radite dok ste tamo. Manite se mastanja - nista ovde ne pada sa neba: masinski tehnicar ne verujem da moze lako ovde da se snadje samo zato sto je masinski tehnicar. Ne znas jezik i ne mozes odmah da se uklopis u pricu - zavrsio si.

Imam ja u svom uskom krugu nekog ko ima velike sanse da dodje ovde - ali ne uci jezik, ovde ce; zavrsice skolu ovde, tamo nista vredi; ne cita vesti niti bilo sta.... mislim da, a dok se to odradi ovde zivece se na vazduhu.

Smanjite mastu i ocekivanja da ce da vam se osmehne sreca i pomognu "dobri ljudi" ako imate nameru da se snadjete ovde - saveta imate vise nego dovoljno na ovom Forumu.

Znam da sam babaroga - ali savet je i jedino sto mozete da ocekujete ovde, ne zato sto su ljudi "zaboravni" ili nisu dobri, nego sto je to i jedino realno da se ocekuje.
Reply With Quote