Tema: US vs. EU
View Single Post
  #10  
Staro 12.08.2015, 20:09
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Generealizacija je jako opasna stvar. Sa minimalnom platom moze da se otplati kuca sa linka i da se zivi normalno (da se ima nov auto i dovoljno novca za hranu + da ostane nesto). To je fakt.

Mozemo mi sad da raspravljamo sta je normalno za nekoga u istocnom delu Nemacke a sta za nekoga na jugu Italije ali generalno kucu sa 4 spavace sobe i 3 kompletna kupatila NE MOZES da imas sa minimalnom platom u DE ili bilo gde u EU.

Plano je na 20 minuta kolima od Dalasa. Dalas sam ima vecu ekonomiju od kompletne Belgije, Svetske, Austrija, Danske ili Finske ($448 biliona je Dalas GDP).



Izgled kuce nije bitan, to je low end kuca i nema veze sa standardom. Prikazana je samo kao primer sta se moze isplatiti sa minimalnom platom.

Srednja klasa bi imala ovako nesto:

http://www.trulia.com/property/32078...allas-TX-75206

ili

http://www.trulia.com/property/30208...-75208#photo-9

Mislim da je to mnogo bolje od standarda u EU i mnogo bolje od onoga sto mozes dobiti za taj novac u EU.

Btw to sto je linkovano u tvom postu je stan. Ovde u stanovima zive oni koji nemaju za kucu :-)


Citat:
Škole u EU su neuporedivo bolje od američkih. Imam dvoje dece, oba školarca, been there, done that.

Konkretno u EU, stopa kriminala se ne uzima u obzir na isti način kao u SAD, jer je on sveden prilično na minimum. Svoju decu mogu da pustim u bilo koje doba dana ili noći da šetaju bilo gde po gradu. U SAD je to bilo nemoguće.

Naprosto, u EU ne postoji slična razlika između dobrih i loših naselja; uglavnom svi žive prilično harmonizovano.
Opet generalizacija :-)

Kad se pogleda iz koji skola dolazi najvise radova i iz kojih skola dolaze ljudi koji su vodeci u svetu nauke i tehnike sve je vise nego jasno.

Sto se tice stope kriminala ona se u USA meri mnogo bolje nego u EU. Svaki poziv policiji se registruje i mozes veoma lepo videti ko zove i zasto zove. Ima gomila crime watch sajtova gde se sve lepo vidi. U EU nemas listu sexualnih prestupnika i njihove adrese tako da nikad ne znas ko ti je komsija i gde se selis.

Sto se tice dobrih i losih naselja... Pogledaj malo naselja oko Pariza ili bilo kog veceg EU grada... Puno imigranata i kriminala...

Citat:
Slažem se, ali u opozitnom smeru; EU ima daleko bolji standard života.
Jos jedna generalizacija. EU ukupno mozda ima veci GDP ali je i sa 200 000 000 ljudi vise. Tako da GDP pada u vodu:

Ovo je realno stanje:

USA:
GDP per capita
$54,710

EU:
GDP per capita
$36699

Vise od 50% veci realni prihod per capita.

Da ne govorimo koliko kostaju stvari u EU a koliko u USA.

Recimo ja sam moj auto platio $21000 u Nemackoj je taj auto 32000e.

Nije isto ziveti u Grckoj ili Bugarskoj i Svajcarskoj.

Sto se tice zivota. Sva moderna dostignuca u poslednjih 20 godina su dosla iz te kako ti kazes zaostale Amerike.

Google, Facebook, Twitter, Tesla automobili, Apple kompjuteri, Microsoft...bukvalno svaki deo modernog drustva je smisljen u "zaostaloj" Americi.

Ja vosim elektricni auto vec 2 godine. Mislim da to nije bas zaostalo. Imamo fiber internet i u centru sam svetskih zbivanja i svemu.

Eto recimo IT centar sveta je u SF bay area. Medicinski centri u Hjustonu su medju najboljim u svetu. Najbolje rangirani univerziteti su isto u USA (MIT, Stanford, Berkli, Kolumbija...).

Svi pricaju jedan jezik i zasti postoji mogucnost da stvoris nesto iako si prva generacija imigranata (ovde su sve imigranti tako da je mnogo lakse i lepse).

Last edited by Photographer; 12.08.2015 at 20:14.