View Single Post
  #12  
Staro 09.10.2017, 14:09
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lilya4ever Prikaz poruke
Johnny hvala ti sto si podjelio svoje iskustvo. Znaci tako lose je bilo? Smatras da si manje radio u Njemackoj?

I ja ovdje u Njemackoj imam osjecaj da stalno radim kao sto kazes odes po mraku vratis se po mraku.

Kako to da si se odlucio za Floridu? Da li ima posla tamo u IT sektoru?

Jesi vec nekoga imao tko ti je nasao posao tamo ili si sve uspio sam?

Oprosti ako ispitujem previse ne moras da odgovoris ali znatizeljna sam da cujem kako je s druge strane.
Ja sam u Maju 2015 dobio vizu i odmah sam se počeo prijavljivati na konkurse. Kupio sam sebi američki broj telefona preko skype, i taj broj stavljao na resume ali najčešće su mi se javljali e-mailom. Posao sam gledao preko monster.com i direktno na stranicama firmi pod careers. Na kraju sam dobio ponudu za posao u Bostonu i na Floridi pa sam se odlučio za Floridu jer sam htio da vidim kako je to živjeti na moru, iako je u Bostonu plata bila malo veća. Posla ima u svakoj državi, negdje više negdje manje. Ja sam se prijavljivao u firmama širom Amerike i planirao sam odseliti tamo gdje dobijem posao. Nisam imao nikoga svoga u Americi. Sve sam sam odradio.

Naravno, radi se i u Njemačkoj puno ali u Americi se radi puno više - barem po mom mišljenju i iskustvu. Ja sam npr. svaki dan bio na poslu 10 i više sati i bio sam i plaćen za sve te sate. Međutim, ako bi npr. uzeo dan godišnjeg ili bolovanja, onda sam ja taj slobodan dan bio plaćen samo 8 sati i tako bi ja ustvari gubio pare svaki dan koji nisam na poslu jer bi taj dan bio manje plaćen nego da sam na poslu. Radnik nema baš nekih prava. Ja sam ugovor dobio odmah na neodrađeno vrijeme ali ti piše da si u firmi zaposlen na prinicupu "at will" što znači da te može bilo koji dan bez bilo kakvog razloga otpustiti i ti ne možeš ništa. U Njemačkoj imaš barem sigurnost ako te otpusti imaš neku socijalnu podršku, u Americi ti toga ništa nema. Opet kažem, ovo sve je moje lično istkustvo. Međutim sistem u Americi je isti svugdje, tako da i promijenim poslodavca opet se sistem ne mijenja, ostaje sve isto - nema godišnjeg, nema bolovanja, itd...
Reply With Quote