View Single Post
  #14  
Staro 02.09.2008, 15:18
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Question

- nakon dobijanja SSN-a i vozačke dozvole / state ID-a, odete u banku, otvarate checking i savings accounts (najbolje povezano).

Dal bi mi onda preporucio da sve pare stavim odma u checkings account ili npr. stavim recimo 1000 u savings? Sta mislim o CD i MMR kao alternativi savings accountu ili mi je on neophodan za nesto drugo?

- nakon dobijanja posla, pa onda još mesec-dva: tražiti secured credit card od Bank of America (pokazala se kao najbolja). Daju dobre uslove i odlične VISA kartice. Ja sam, recimo, dao $99.00 depozita (poslao im ček poštom), a dobio 500.00 kredita. Tih 99.00 ti drže 6 meseci dok ti ne otključaju račun. Do tada stoji na specijalnom savings account-u koji ni ne vidiš, a na koji ti ide kamata od 0.05%, tako da dobiješ još par centi kad odlučiš da ga ugasiš.

Sto se tice secured credit carda, sto ti znaci da mi drze 6 mjeseci zakljucan racun? Dal to znaci da ga tolko ne mogu koristiti i nastavljam koristi checkings za svakodnevnu kupovinu?

Depozit koji im date biće zaključan 6 meseci. Kad prođe to vreme, poslaće vam pismo poštom u kome kažu "evo ti savings, nisi više secured". Sa time odeš u banku i zatvoriš taj račun, kreditna ostaje nevezano. Oni na svakih 6 meseci opet provere kreditnu istoriju, tako da u početku se ne treba nadati povećanjima u češćim intervalima; obično povećaju 200-500$ na svakih 6 statement-a (izveštaja).

Nije mi jasno! Sto znaci zakljucan depozit? Ja sam mislila da kolko dam tolko cu moc trosit. Npr. ako dam 500 moci cu imat 500 limita na kartici?

Pošto secured credit card ima loše uslove (tipa 23% godišnje kamate), za godinu-2 ćete hteti da je zamenite za neku drugu - nikako! Tu ostavite otvorenu, isplatite je, platite po žvaku svaki mesec i odmah je otplatite da vam je oni ne ugase usled nekorišćenja, i biće odlično.


Znaci mora se nesto kupovat svaki mjesec da bi se kartica smatrala otvorenom ili ju samo ne koristim vise? Jel se placa neki fee za secured c.c.?

Pored tih kreditnih kompanija koje vam prate FICO score, sama banka koja vam daje kredit (u ovom slučaju npr. Bank of America) vas rangira po svojim skalama. Zato treba za početak praviti veći obrt preko kartice da bi je brže povećali. Ja sam to radio ovako: čim stigne plata otplatim ceo iznos koji imam na kreditnoj i onda nju koristim za apsolutno sve; kad je ispraznim, prebacim opet sa checking-a. Njom plaćao apsolutno sve: gradski prevoz, račune, ma sve! Sve kreditnom, online.

Dali bi je brze povecali, dali ti to znaci da bi nam povecali limit? Ja planiram svaki mjesec isplacivat cijeli iznos (za mene dug nije opcija), jel mislis kad ju ispaznis npr. imao si 3000 na njoj, potrosio sve. Dali odma prebacujes sa checkinga da ju jos napunis (kako?) ili ima nacin da to direktno banka napravi?


Vrlo je bitno da imate što više kredita. Kada prođe 6 meseci (ne treba vaditi nove češće!), onda izvadite novu karticu, ali ne gasite stare. Ako vam nova da 1000, onda sa ovom od 500 imate 1500 ukupnog kredita - to je cifra koliko trenutno vredite, odnosno koliko možete da se zadužite. Ukoliko je ova cifra veća (a do nje, naravno, treba doći), bolje se kotirate.

Sto znaci imate vise kredita, jel isto sto i limit? Sta ce mi nova? Osim sto sam ja mislila uzet jednu iz Walmarta pa njom placat sve od tamo? (btw sto mislis o tome, trebat ce nam hrpetina stvari, nesto namjestaja od tamo isto, uz ikeu, i hrpa drugih kucnih stvari, rekla bi otprilike 2-3000 Dolara u jednom danu - cime to da platim - a bit ce prvih dana - mozda dok ni ne budemo mogli izvadit secured credit card)

Takođe je vrlo bitno (mislim čak 30%) za FICO score koliki vam je procenat potrošenog kredita naspram dozvoljenog. Dakle, ako imate gorenavedene 2 kartice sa ukupno 1500 kredita, a na svakoj imate po recimo 150 potrošeno, vas balance je ukupno 300, što je 1/5 kredita iliti zaduženi ste 20% dozvoljenog kredita. Taj procenat daje 30% FICO score-a, optimum je 20-35%.

Jel tu mislis na ono pravilo da se nikad ne potrosi cijeli limit, nego npr. 2/3, znaci cak ne ni pola (to navodno nije dobro)?

Dakle, nakon nekog vremena sa secured kreditnom, kad izvadite novu, ovu staru otplatite skroz, i ona stoji negde u ormaru i automatski vam daje x% slobodnog ukupnog kredita na FICO skoru (imate 0 od 500 potrošeno na toj, a najduži joj kredit, najbolje što može).

Znaci dali ju trosim ili ne? Dali je potrebno kupit nesto snjom da bi se odrzala?


Izvini za ovolka pitanja, al vjeruj mi bit ce ih jos. Izgorena sam za ovu temu trenutno
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote