View Single Post
  #16  
Staro 02.09.2008, 06:51
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Ja obično koristim odličnu tražilicu karata www.kayak.com koja mi je do sada davala uvek istu ili sličnu varijantu kao i moj provereni agent (imam istog takvog agenta i ja u BGu (Kole - Unidea Travel).

Povodom gubljenja kofera, stvarno nema pravila. Meni je recimo kad sam se selio (dolazio prvi put) Air France izgubio kofere, pa ih je opet izgubio kad sam išao kod burazera na svadbu (na 2 dana)...

Mislim da je optimalno tražiti varijante sa 2h čekanja na aerodromu - dovoljno vremena da prebace u pravi avion, a ne otpadate k'o malter na uvek preskupim aerodromima. Ako vam ipak izgube kofer, onda psujete nosače prtljaga na aerodromima jer su nepismeni pa su pogrešili avion - to je već u mom slučaju očigledno po Marfijevom zakonu...

Povodom čekiranja prtljaga, uvek pitate da li će ići do kraja na šalteru kad predajete (ja uvek pitam iako znam), ali evo ključnog signala: na kofer se lepi nalepnica sa oznakama aerodroma na koje idete. Na primer, ako idete iz BG-a preko Frankfurta za Chicago (moja omiljena varijanta), onda vam na kofer kače nalepnicu na kojoj piše FRA (Frankfurt) i ispod ORD (Chicago O'Hare-ov ID). To su iste one oznake koje vam i na karti pišu. Ja ih već znam (šta ćete, zanima me), pa u tražilice samo kucam u "from" ORD a u "to" BGD da tražim kartu za "kući".

U svakom slučaju, u 99% slučajeva sami znaju i odmah vam čekiraju kartu dokle letite - a kako najčešće imate let BG/ZG-USA preko nekog aerodroma, njih to između ne zanima jer znaju gde idete - tamo i koferi idu.

Takođe, važno je napomenuti da hrvatski državljani mogu da traže odvojene karte do EU i od EU jer mogu da ih kupuju bez vize. Državljani srbije/bosne/makedonije/crne gore ne mogu da kupuju takve karte bez vize za zemlju u kojoj "presedaju".
Problem je između ostalog i u sledećem: nemate connecting flights (povezane letove), koferi idu prvo na taj aerodrom, a ne možete ni da ih pokupite da bi ih prebacili u drugi avion. Zašto? Pa kupljenje kofera ide posle pasoške kontrole a pre carine, kao i svugde.


Poverenje u poznate (i jeftinije jer imaju dilove) tražilice tipa orbitz, expedia i ostali je 120%, nema nikakvih problema sa kupovinom online, ali nikakve! Karte po mogućstvu od svih kupujte E-tickets (uštedite i printing fee), da dobijete samo kod pod kojim letite i ništa više - pravu kartu sa brojem sedišta dobijate na šalteru za check-in.

Takođe, (pogotovo ako niste mogli da birate), idite slobodno na sajtove kompanija kojima letite, ukucajte svoje podatke (ime, karta, pasoš i te gluposti) i možete da birate sedište i da čekirate let online! Onda samo odštampate kupone za kofere, i pola posla je već urađeno. Na šalteru provodite duplo manje vremena, dobijate bolje sedište, itd, itd...

Ovo je naročito korisno ako nosite samo ručni prtljag, onda šaltere preskačete totalno i idete direkt iz auta u avion (posle detektora metala i ostalih kerefeka). Time ste i potvrdili da dolazite na let tako da računaju na vas.

Na neke manje letove dozvoljavaju cimanje online sa kartom tek 24h pred poletanje, tako da - budite aktivni u pripremi za put i olakšaćete sebi putovanje višestruko.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote