View Single Post
  #16  
Staro 01.04.2009, 06:09
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Informacije za Srbiju:

1. boravak nije potrebno odjaviti u lokalnom MUP-u, ali po zakonu ste dužni da se u roku od 30 dana po sletanju prijavite lokalnom konzulatu/ambasadi.
2. vojni obveznici (ispod 27god) moraju da se prijave vojnom odseku i valjda da im tamo ostave vojnu knjižicu, jer je nelegalno iznositi je iz zemlje, što se nekim budalama desilo...
3. ako možete, povadite nova dokumenta, jer u konzulatima se još ne zna ni kada će početi izdavanje novih pasoša. (ja vijam varijantu da odradim novi pasoš na frku kad dođem sad u junu, jer će mi ovaj nesretni plavi isteći u novembru a onda mogu se slikam ako ove naše kornjače nastave da se zajebavaju sa nama) Naravno, ovo valja pre intervjua obavit', da vam ne bi pravili problem jer vam je viza u starom (poništenom) pasošu...

Konzulat/ambasada i prevod dokumenata:
pošto naši pretpostavljaju da znate engleski kad ste već ovde, ovako radi prevod/overa: vi prevedete dokument, a njima odnesete original i prevod i date im $24 da vam lupe pečat. Dakle, razmislite šta se više isplati. Iako mislim da će ovi ovde (ameri) ipak da vrednuju pečat ambasade, a ne Malog Perice - sudskog tumača. Možda da vidite sa prevodiocem da vam prevede po manjoj ceni pa ne lupa pečate....

Izvadite uverenje o državljanstvu i izvod iz matične što kasnije pred polazak, jer naši imaju čudan običaj da vam traže to i ovde, a ako nemate, možete izvaditi, je li, skuplje... Chicago Konzulat ima dosta informacija, valja proći malo to da znate šta vas čeka kad krenete u neke procedure odavde.

Korisni linkovi:
Bosanska ambasada
Hrvatski konzulat
Makedonska ambasada

Ako se setim još koječega, utefteriću...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote