View Single Post
  #8  
Staro 13.02.2011, 05:37
Nea84's Avatar
Nea84 Nea84 je offline
Član
 
Datum prijave: 13.02.2011
Poruke: 3
Question Prelazak sa J1 u F1 vizu...

Pozdrav svima!!!

Vec nekoliko dana sam na internet-u pokusavajuci pronaci odgovor na moje pitanje... nesto sam pronasla, ali to je vec iz 2006-e godine tako da mi je to nekako "zastarilo" pa sam u dilemi... Vec dvije godine sam Au Pair u Americi preko agencije "Au Pair in America"(tacnije, moja druga godina zavrsava se krajem ovog mjeseca) i imam J1 vizu koja takodje istice krajem mjeseca i nakon toga mi je omoguceno jos mjesec dana legalnog putovanja po Americi, koje sam ja odlucila da provedem sa mojom rodbinom.. po zavrsetku tog mjeseca vracam se kuci...
Sve sam legalno odradila sto se od mene zahtijevalo u toku te dvije godine (skola 6 mjeseci - gdje sam uzela ESL casove i dobila certifikate o zavrsenim casovima na Univerzitetu; platila takse za obije godine; izvadila socijalni broj) ...
Pruzila mi se prilika za studiranjem u Americi, pronasla sam sponzora i predala svu papirologiju koja je bila potrebna za I-20. Sad imam I-20 i u martu bi trebala da budem kuci... odmah bih zakazala intervju u ambasadi...

problem je u tome sto sma ja u svojoj zemlji vec zavrsila Univerzitet i dobila diplomu profesora, ali je jako tesko naci posao... i kada sam dobila ovu ponudu za studiranje u americi, naravno nisam se dvoumila,...kontajuci mogu nesto drugo upisati kao poslovnu administraciju ili racunovodstvo te kroz sve to doci do jos boljeg usavrsavanja engleskog jezika (od cega galave ne boli), te bih puno imala vise sanse za pronalazak posla u mojoj zemlji...

pomalo me panika hvata jer moram ic u ambasadu po vizu, i kontam da li cu imat problema obzirom da sam vec bila 2 godine u Americi na J1 vizi, i sad treba da apliciram za F1??? ne znam, zanima me da li je iko imao slicnih iskustava??? dosta ljudi mi je reklo da promijenim status ovdije, ali to nisam htjela da uradim, jer vec dvije godine nisam bila kuci i stvarno sam pozelila moje roditelje i sestru, tako da zelim da odem i da ih vidim, a mjenjajuci status u Americi mi ne bi bila bas najpametnija ideja, jer sa statusom bih opet morala da odem u ambasadu i apliciram za vizu, gdje me mogu hladno odbiti.... jer stvarno zelim da dolazim kuci u toku mog studiranja... Molim vas ako iko zna ista o ovme, napisite par rijeci.... Unaprijed zahvalna
Reply With Quote