View Single Post
  #18  
Staro 19.11.2008, 00:23
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Cao Leona,

"...a imam par pitanja koja su postavljena na prethodnoj strani ali nisu bas odgovorena pa evo....”

Pa pazi, na neka pitanja definitivno ne mogu da se daju odgovori. Prvo sto je misljenje o zivotu u nekom gradu vrlo subjektivno jer nemamo svi mi isto vrednovanje uslova koji isti pruza. Da bih ja licno nekome rekla “Hej, Los Angeles je pravi izbor za tebe” pre svega moram da poznajem tu osobu pa da ocenim. A da bih to uradila, treba da postoji i iskustvo zivota u drugim gradovima koje ja na zalost (ili srecu) nemam.

“Koliko i da li se isplati odmah recimo po dobitku g.c. doci u L.A.?”

Ovde sad ne znam na sta mislis? Please define “isplati”... Ako volis velike, visenacionalne, liberalne gradove u kojem je vecito prolece sa povremenim naletima strasne vrucine... i ako si zainteresovana za filmsku industriju... i ako zelis da zivis u najbogatijoj state u USA i ovde stvaras karijeru i porodicu... onda se isplati. Ako dolazis sa namerom da stekas neke novce i kupujes sebi gajbu u prvih 5 godina zivota ovde, i imas nameru i da saljes novce familiji i pomazes ih... e onda se ne isplati.

“Kakvo je stanje sa cijenama, da li je pretjerano skupo, skuplji nego ostatak SAD-a? Tj. CA opcenito.”

Housing je skuplji nego u drugim gradovima i drzavama, ali opet jeftiniji nego u NYC ili SF... sve ostalo je na nivou drugih vecih gradova...

“Bez obzira koliko L.A. zvuci primamljivo, da li neko ko dodje u SAD sa recimo 10,000$ koje traze, moze zivjeti neko vrijeme dok ne nadje posao itd...”

Ja sam dosla sa $2000. Zavisi od snalazljivosti i skills koje imas. Bez obzira sa koliko novca dolazis, posao treba da nadjes u roku od mesec, dva... Meni je uzelo 3 dana... Zavisno od rashoda koje imas – neke porodice sa ovim novcem zive 5 meseci neke ne mogu da prezive ni jedan. S obzirom da kad budes dosla, neces imati nikakve kredite/otplate sa 10k mozes u LA da zivis oko 2 meseca ako placas stan ne vise od $1300 (u ovo uracunato da moras da das deposit u visini jedne rente kad iznajmis stan i da za sve rezije moras da uplatis security deposit).

“Zatim silni pozari koji haraju svako malo pa cak evo i u zimskim danima...”

Hvala Bogu retko ko pogine u pozarima, osnovni zadatak vatrogasaca je da spasavaju zivote. Kad se doselis neces moci sebi da priustis da zivis na Hills gde se pomenuti i desavaju (visemilionske kuce sa velikim imanjem, nekima od njih nije lako prici sa opremom za gasenje) tako da to ne treba ni da te brine. Da smo mi svi zivi i zdravi... sazidace se kuce opet. Pozari se javljaju kada je kao ovih dana vlaznost vazduha ispod 5%, duva Santa Ana vetar, a idioti pale naokolo vatre za rostilj, bacaju pikavce ili bolesnici namerno podmecu vatre...

“...pa zemljotresi posto CA jeste jedno od najtrusnijih podrucja.”

Zemljotresi su svakodnevni, vecina njih se i ne oseti... ili sam se ja navikla. Znas kako, mozes da odes i u kupatilo da peres zube i da ti padne plafon na glavu i to bez zemljotresa. Ovde niko ne panici, inace ljudi ovde ne bi ni ziveli. Ako se desi... sta da se radi. Dokumenta su nam spakovana sva u “koferce” sav namestaj je zasticen da ne pada levo, desno, lampe i protivpozarni aparati su na mestu... procedures naucene... Ovo nije Kina – sve zgrade su zidane po code za trusna podrucja...sta da ti kazem – svuda ima nesto... i nije ipak najtrusnije podrucje, koliko je meni poznato.

“Da li postoji neka velika opasnost od svega toga?”

Ne.

“Jer ja sam planirala ako dobijem ako Bog da ici ili u NYC ili L.A., pa mozda i Chicago za pocetak, ali da se prvo raspitam.”

Ako dobijes - Dobro nam dosla!
Reply With Quote