View Single Post
  #441  
Staro 28.09.2017, 03:33
LJ75 LJ75 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2016
Poruke: 126
Nepromenjeno

Da napišem i ja koju, u pauzi između prijava...

Moja situacija je takva da sam završio fakultet na engleskom, koji govorim kao i Bosanski, da sam radio zadnjih 15ak godina za multinacionale firme, da sam radio i van Bosne, itd...

1. Svakom bih preporučio da osmisle strategiju traženja posla. Npr. moja je da tražim posao što bliži onome što sam radio prije, tj. za što sam se i školovao. Nakon određenog perioda (npr. 2 mjeseca, jer od nečeg se mora živjeti), obaram kriterije, i radim šta god da je potrebno, da bih prehranio porodicu. Paralelno, krećem sa nekim vlastitim biznisom.

2. Puno puta je rečeno, napravite dobar Resume (btw, CV je obično termin koji se koristi u akademskim krugovima u USA. Kažem obično, dakle ne mora biti da je uvijek tako). Dobar početak je na Reddit.com, subreddit /resumes.

Zatim napravite Cover Letter, jer će vam isto trebati. Mijenjajte i jedno i drugo po potrebi i prilagođavajte oglasu.

Ako ne znate kako ovo da uradite, ako treba i platite nekome ko zna, jer jako puno vam zavisi od ovoga.

Razmislite o anglicizaciji imena. Po nekim istraživanjima, to može biti i 40% razlike u plati. Melisa = Melissa, Samir = Sam, Radivoje = Rod i sl.

3. Otvorite profil na Linkedin-u, Indeed-u, Monster-u, Ziprecruiter-u itd...Instalirajte i njihove aplikacije.

4. Tražite poslove, i dajte sebi u zadatak da šaljete dnevno npr. 4-5 aplikacija. U početku će to biti i više, ali će poslije da se vrte isti oglasi, a i neki će biti objavljivani na više portala / job boards.

5. Ne posustajte, i ne klonite duhom. Ovo može jako iscrpljujuće, ali je vjerovatno jedno od najvažnijih stvari u vašem novom početku.

6. Aim high. Bez omalovažavanja bilo koga, ali poslovi čuvara, spremačice i sl. neće nigdje, i ima ih jako puno, ali prije nego prihvatite tako nešto, pokušajte da nađete bolje plaćen posao.

Sretno, i btw, i ja sam evo već 15 dana u potrazi.
Reply With Quote