View Single Post
  #158  
Staro 15.11.2011, 07:01
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

Kad smo vec kod Kalifornije...

Prije svega da spomenem da Ca ima jedan interesantan zakon koji kaze:
- ako si turista mozes voziti sa svojom nacionalnom vozackom dokle god ona vrijedi
"Visitors over 18 years old with a valid driver license from their home state or country may drive in California without getting a California driver license as long as their home state license is valid."

- ako si postao novi rezident, moras aplicirati za Ca vozacku u roku 10 dana
"When you become a California resident and you want to drive in California, you must apply for a California driver license within 10 days." Izvor

Jedna stvar koja tu nema smisla jeste da ne mozete aplicirati za vozacku dozvolu ako nemate SSN. Mi smo uspjeli da apliciramo u DMV 11.-13. dan od dana ulaska u USA, cim nam je stigao SSN.

Naravno, prije toga smo proucili knjizicu saobracajnih pravila (koju mozete besplatno naci i u printanom obliku, u svakom DMV-u), tako da smo testove odmah polagali. Nakon sto smo polozili pismeni test, dali su nam "Temporary Driving License" koji vrijede 3 mjeseca - i u tom vremenu je potrebno poloziti i test voznje.
Napominjem, iako smo oboje imali BH vozacke dozvole, morali smo oboje polagati i voznju. (Ali makar nam ih nisu ponistili, kao sto sam citala da jesu nekima ovdje na forumu.)

Vidjecete da su velike guzve na polaganju pismenog dijela, i to ide kao "na traci" - imas 36 pitanja (max 6 mozes da fulis).
Razlog tolikih guzvi jeste to sto se u Ca svakih 5 godina polazu testovi (samo pismeni, i tada imas 18 pitanja), i to na dan rodjendana.
Toliko od mene. Ajd', zivjeli!
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
Reply With Quote