View Single Post
  #15  
Staro 02.09.2008, 19:07
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Dal bi mi onda preporucio da sve pare stavim odma u checkings account ili npr. stavim recimo 1000 u savings? Sta mislim o CD i MMR kao alternativi savings accountu ili mi je on neophodan za nesto drugo?
Pa ovako. Kad dođeš, imaćeš keš. Onda odeš u banku (recimo Chase Bank, najjača ovde ubedljivo) i otvoriš checking i savings. Dok ti ne dođe kartica, moraš da ideš u banku da podižeš pare, tako da slobodno otvori račune sa minimum ulogom. Kad stigne kartica, odneseš sve - od tada plaćaš debitnom, koja je vezana za checking. Keš ne nosiš više.

Savings Account:
U pravim bankama kojih ima svugde, kamata koju ćete dobiti je toliko mizerna (0.05%) da da nema nikakvog razloga da se kinta drži tamo. Treba ipak držati 300 ili 500 negde da vam ne lupaju fee za održavanje account-a (što je $4 obično).

Postoji i opcija sa internet bankama. One nemaju filijale, bankomate i ostala čuda na koje banke troše svoje resurse, tako da mogu da nude veće kamate - oko 3%. Onda nema podizanja savingsa tako lako jer morate da sačekate 3-4 dana da pređe sa savingsa internet banke do vašeg checking-a.

CD/MM:
Ne zaboravite da se ovde novac oročava na x meseci, te ga ne možete koristiti. Kamate su oko 4%, vrlo je fino ako nosite neku veću kintu.

Ipak, u zavisnosti od toga na šta ovde dolazite, imate li posao i ostala čuda, ja bih predložio recimo samcima da sve preko 5000 što imaju stave tamo. 5000 može da zatreba za kirije, kupovine i ostala čuda za tih (recimo) 6 meseci na koliko oročavate.
Negativna strana je da ima minimalni ulog, mislim da je 1000 ili 5000, ne može manje od toga da se uloži.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Sto se tice secured credit carda, sto ti znaci da mi drze 6 mjeseci zakljucan racun? Dal to znaci da ga tolko ne mogu koristiti i nastavljam koristi checkings za svakodnevnu kupovinu?
Mislim da si pomešala malo. Ti si prvo otvorila checking i savings u Chase banci recimo. Pa onda odeš u Bank of America da apliciraš za secured. Oni kažu ok, pošalji 500 kinti, ti uzmeš i napišeš ček (koji si dobila za Chase checking account) i pošalješ ga poštom. Oni naplate taj ček (uzmu ti 500 kinti) i pošalju ti kreditnu sa 500 kinti krede. Ti ideš, divljaš, baškariš se. Ne plaćaš li karticu, oni će da iskoriste tvoj depozit da plate dug što si napravila.
E sad. Oni su tih tvojih 500 kinti stavili na poseban njihov savings account (ne Chase-ov) i ti to ni ne vidiš. Za 6 meseci šalju ti pismo "nisi više zaključan - secured", i dobijaš info za savings account kod njih. Od onda dakle u Bank of America (od sada ću skraćeno BofA) imaš credit i savings accounts. Onda odeš lepo u BofA filijalu u svom kraju i zatvoriš savings nalog, podigneš svojih $501.25 jer ti išla kamata na to.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Nije mi jasno! Sto znaci zakljucan depozit? Ja sam mislila da kolko dam tolko cu moc trosit. Npr. ako dam 500 moci cu imat 500 limita na kartici?
Prvi deo sam objasnio gore. Ovo oko limita je očigledno drugačije, ne znam od čega zavisi. Neki su morali da daju 1:1 (500 kinti depozita za 500 kinti krede na kreditnoj), dok sam ja živi primer da sam dao 99$ za 500$, znači ne mora da bude 1:1.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Znaci mora se nesto kupovat svaki mjesec da bi se kartica smatrala otvorenom ili ju samo ne koristim vise? Jel se placa neki fee za secured c.c.?
Ne mora svaki mesec, ali mislim da ako vide (na svakih 6 meseci kad te proveravaju da li da povećaju kredit ili šta ti ja znam) da je ne koristiš, neki imaju običaj da ugase nalog samo jer vide da ti ne treba. A kako imaš 25 dana da platiš karticu bez interesa, to nije problem. Kupiš danas, platiš sutra sa checkinga, i napravila si obrt, nema ni interesa jer si odmah platila, nisi čekala statement, pa da obračunaju interes...

E vidiš, neke secured kartice imaju fee. Moja je imala 29$ godišnje. Zato sam je (budala) i ugasio jer nisam hteo da mi naplaćuju te pare kad je nisam više ni koristio, imala užasan interes od 23%... Kasnije sam saznao da sam trebao da ih zovem i da ih gnjavim da mi skinu godišnji fee. Za interes te i tako stoli bojko kad je otplaćuješ odmah...


Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Dali bi je brze povecali, dali ti to znaci da bi nam povecali limit? Ja planiram svaki mjesec isplacivat cijeli iznos (za mene dug nije opcija), jel mislis kad ju ispaznis npr. imao si 3000 na njoj, potrosio sve. Dali odma prebacujes sa checkinga da ju jos napunis (kako?) ili ima nacin da to direktno banka napravi?
Pa ako vide da je koristiš, i da je stalno otplaćuješ, vremenom će verovatno brže da ti povećavaju limit. I obično nema (bar ne sa secured) overlimita, jer ako recimo imaš limit od 500, i potrošeno već 480, a hoćeš da kupiš nešto od 21$, provučeš karticu, dobiješ Declined.
Znači, trošiš dok ne dođeš blizu limita, onda prebaciš sa checkinga da pokriješ kupovine i da ti se balance vrati na nulu. Limit da pređeš ni ne možeš. Isto tako ne možeš ni da je pretplatiš. Znači, nema ono: potrošio sam 100 od 500, sad će im platim 300 (da imam -200 od 500) pa da mogu da kupim nešto od 700 u cugu...

Kasnije, kad već imaš istoriju kod te institucije (ovde recimo BofA), onda će da puštaju kupovine i preko limita. Ali, to nikako ne raditi! Kao prvo, za svaku transakciju je overdraft fee obično 29 ili 39$. Po transakciji! Ako ste preko limita, čokolada od 1$ vas izađe 30-40 jer ste provukli maxiranu karticu.... Takođe, na kreditnom izveštaju piše i cifra za maximum balance, tako da ne valja da piše da vam je top balance bio 550 od 500. Tako da - pamet u glavu.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Sto znaci imate vise kredita, jel isto sto i limit? Sta ce mi nova? Osim sto sam ja mislila uzet jednu iz Walmarta pa njom placat sve od tamo? (btw sto mislis o tome, trebat ce nam hrpetina stvari, nesto namjestaja od tamo isto, uz ikeu, i hrpa drugih kucnih stvari, rekla bi otprilike 2-3000 Dolara u jednom danu - cime to da platim - a bit ce prvih dana - mozda dok ni ne budemo mogli izvadit secured credit card)
Pa svaka kartica ima svoj limit, svaki kredit na auto (recimo) ima svoju sumu. Tvoje ukupno zaduženje i tvoj ukupni limit kredita je sve to sabrano. Ta cifra ti određuje FICO skor, ne pojedinačni limiti svake kartice.

Walmart ti je preterano jeftina prodavnica, nećeš sigurno tako trošiti (a i ne bih preporučio odmah u startu sve). Za 200-300 kinti napuniš kolica. Kupovaćeš polako, jer i nije jedina prodavnica.
Kredit tamo ne bih vadio odmah jer nećeš preterano uštedeti time, a i pitanje je hoće li ti je dati. Te general-purpose stores daju obično veći početni kredit jer prodaju i TV-e i ostalu "veću robu" te je lakše da te odbiju, dok prodavnice odeće i tako tih sitnica daju početni od 200-500 pa oni lakše i daju... Te kreditne uzimaju klinci za krpice, tako gradiš kredit, a ne u radnjama gde idu ljudi za kućne kupovine...

Povodom pitanja čime da plaćaš u Walmartu (ili bilo gde drugde), iz gorenavedenog proizilazi sledeće: čim stigneš, dok nemaš checking (i debitnu) plaćaš, je li, kešom. Kad stigne debitna, sve pare odmah na checking baciš i od onda debitnom, čisto da ne nosiš keš. A kasnije, kad imaš kreditnu, onda bolje kreditnom, a kad dođeš kući, online prebaciš sa (chase) checking-a na (BofA) kreditnu da platiš odmah dug.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Jel tu mislis na ono pravilo da se nikad ne potrosi cijeli limit, nego npr. 2/3, znaci cak ne ni pola (to navodno nije dobro)?
Upravo tako; ali to ne treba u svakom momentu da je tako. Možeš slobodno da je puniš "do vrha" pa prazniš, to nije problem, to je "tekuće". Takođe, dobro bi bilo da ciljaš da kada je kraj obračunskog perioda (billing cycle) da ti tada bude fin odnos limita, čisto da stoji zabeleženo na statement-u jer je to mesečni presek.

Taj odnos potrošeni/dozvoljeni kredit za FICO ti i treba samo u momentu dok apliciraš za novi kredit - tada treba da imaš fini odnos za bolji FICO skor (na prethodnim statement-ima, tim koje šalju na kraju svakog billing cycle-a).

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Znaci dali ju trosim ili ne? Dali je potrebno kupit nesto snjom da bi se odrzala?
Pa na to i mislim. Ne koristiš je, stoji ti otplaćena skroz. Svakih mesec dva, odeš kupiš bilo šta njom i otplatiš odmah, i ostaviš dalje da stoji. Kartica ti je dakle uvek aktivna, uvek na nuli, spremna za upotrebu. Ta kartica će ti stajati u izveštaju kao "najduži kredit line", što se gleda, što duže (sa ocenom OK, tj. bio si fini platiša), to bolje.

Da se ne-daj-Bože desi da si u frci, da moraš kući, bilo šta, uvek imaš karticu od 500 kinti da provučeš di već treba da pazariš to što ti je hitno.

------------------------------------

Prosto je nemoguće dovoljno naglasiti da će vam se sve činiti sporo. Međutim, ne aplicirajte za kredit stalno jer ćete ubiti FICO skor! U prvih 7 godina (zadnjih 7 godina se prikazuje na kreditnoj istoriji) će vam uvek pisati "insuficient credit history" kad vas odbijaju (ili obrazlažu zašto niste dobili najbolje uslove), tako da vam nikako ne treba da još pored toga imate i "too many/frequent credit inquiries". Za kredit aplicirajte na svakih 6 meseci, nikako češće! Znam, deluje kao večnost, ali mora tako. Odlepljivaćete na te male kreditne jer svakih 3-4 dana ima da je dopunjujete, ali tako mora.

Ne padajte na ponude tipa 0% do 2056. godine, jer obično piše dole "with good or outstanding credit line". Mislićete da ćete dobiti, a nema šanse, samo će da vas odbiju i da vam dopišu u istoriju da ste ga tražili (inquiry)... Meni se to desilo.

Takođe, nisam džaba napisao kada šta da se otvara. Kad otvarate kreditnu, pitaju i gde radite i kolika vam plata i da li imate checking ili savings ili oba (ne traže sume, samo pitaju šta imate), dakle, treba imati šta da se upiše u aplikaciju za kredit, ne traže za badava, po tome određuju šta će (i hoće li uopšte) da vam daju. Ako dođete ovde, i ne radite ništa prvih 6 meseci, pa naravno da nećete moći tek tako da izvadite ni prvi kreditu tom periodu...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote