View Single Post
  #16  
Staro 02.09.2008, 20:18
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Citat:
Kad stigne kartica, odneseš sve - od tada plaćaš debitnom, koja je vezana za checking. Keš ne nosiš više.
Ja sam mislila odma sve novce stavit u checking (nesto malo u neki savings), mislila sam da preko debit kartice onda mogu normalno kupovat preko nje ovisno o tome kolko imam na checking account. Normalno mislila sam ostavit nesto kesha da mogu kupit prvo sto mi je neophodno. Za kolko dana se dobiva debitna?

Citat:
CD/MM:
Ne zaboravite da se ovde novac oročava na x meseci, te ga ne možete koristiti. Kamate su oko 4%, vrlo je fino ako nosite neku veću kintu.
Mislila sam dali se moze otvorit checking kod Chase npr. i CD/MM a ne savings? Dali poslje kod izdavanja kreditne kod npr. BOA ima veze dali je savings ili CD? DAli ljudi stavljaju otpocetka nesto u taj savings? Ja sam mislila cisto radi toga ako zatreba ne daj Boze, pa da se stedi od samog pocetka. Stavila bi recimo 1000 $ za pocetak u CD/MM (mislim da se iz jednog od dvoga moze vaditi novac kad hoces)
Citat:
Za 6 meseci šalju ti pismo "nisi više zaključan - secured", i dobijaš info za savings account kod njih. Od onda dakle u Bank of America (od sada ću skraćeno BofA) imaš credit i savings accounts. Onda odeš lepo u BofA filijalu u svom kraju i zatvoriš savings nalog, podigneš svojih $501.25 jer ti išla kamata na to.
Znaci li to da se secured vise ne zove secured posto racun nije zakljucan? ne kuzim to bas. Ako vise BOA nema moj depozit, koliki ce mi onda biti limit? Dali opet 500 ili sto oni odrede?
Zatvoriti saving nalog znaci zatvoriti savings account kod BOA?


Citat:
E vidiš, neke secured kartice imaju fee. Moja je imala 29$ godišnje
.
Da sad uzimas secured bez fee koju bi uzeo? Dali bi nama koji tek dodemo dali bez fee? I dali ta secured nakon sto ti posalju da vise nije secured postaje obicna kreditna? Kad stigne kartica, odneseš sve - od tada plaćaš debitnom, koja je vezana za checking. Keš ne nosiš više.

Citat:
Znači, nema ono: potrošio sam 100 od 500, sad će im platim 300 (da imam -200 od 500) pa da mogu da kupim nešto od 700 u cugu...
Znaci nemogu npr. dodati 1000 na tih 500 pa da bar odjednom mogu napravit pravi shoping? Kako cu onda kupit namjestaj, ne valjda keshom?
Citat:
Walmart ti je preterano jeftina prodavnica, nećeš sigurno tako trošiti (a i ne bih preporučio odmah u startu sve). Za 200-300 kinti napuniš kolica. Kupovaćeš polako, jer i nije jedina prodavnica.
Kredit tamo ne bih vadio odmah jer nećeš preterano uštedeti time, a i pitanje je hoće li ti je dati. Te general-purpose stores daju obično veći početni kredit jer prodaju i TV-e i ostalu "veću robu" te je lakše da te odbiju, dok prodavnice odeće i tako tih sitnica daju početni od 200-500 pa oni lakše i daju... Te kreditne uzimaju klinci za krpice, tako gradiš kredit, a ne u radnjama gde idu ljudi za kućne kupovine...
Ma na te sam trgovine mislila radi odredenih benefita, popusta i drugo. I zato sto sam procitala da se time podize FICO score. Znaci mislis da mi ni nebi dali npr. za Walmart? TAmo doista mislim potrosit oko 2000 jer imam namjestaj, kuhinjsko posude, tanjure, TV, pa autosjedalica za bebu i hrpa drugih stvari. Mislila sam kako da to kupim a da mi odma ide FICO kad vec trosim hrpetinu novaca. Dali ljudi generalno koriste to ili ne? Ili bi mi limit bio tolko mali da se ne isplati stalno filat iz checkinga?

Citat:
A kasnije, kad imaš kreditnu, onda bolje kreditnom, a kad dođeš kući, online prebaciš sa (chase) checking-a na (BofA) kreditnu da platiš odmah dug.
Jel FICO isto razlog zasto bolej kreditnom nego debitnom? Evo jedni frendovi su vec tamo i placaju sve debitnom. Znaci sve im se direktno skida s place? Nema prebacivanja. Znaci jel jedini razlog zasto bi covjek koji ne misli koristiti kreditnu za zaduzivanje ipak koristio kreditnu radi fico score-a? jel ako pogledas, zapravo je manje glavobolje sa debitnom. Kupujes kolko para imas i to je to, najslicnije nasem standardu na koji smo naucili. Koja su tvoja razmisljanja o tome?

Citat:
Takođe, dobro bi bilo da ciljaš da kada je kraj obračunskog perioda (billing cycle) da ti tada bude fin odnos limita, čisto da stoji zabeleženo na statement-u jer je to mesečni presek.
Kad je billing cycle? Jednom mjesecno?


Citat:
Da se ne-daj-Bože desi da si u frci, da moraš kući, bilo šta, uvek imaš karticu od 500 kinti da provučeš di već treba da pazariš to što ti je hitno.
Jel se ta moze koristiti u Evropi?

Citat:
Ne padajte na ponude tipa 0% do 2056. godine, jer obično piše dole "with good or outstanding credit line". Mislićete da ćete dobiti, a nema šanse, samo će da vas odbiju i da vam dopišu u istoriju da ste ga tražili (inquiry)... Meni se to desilo.
Znaci definitivno ako zelimo kreditnu pocet sa secured? Nikako sa onim za bad credit jer vidim da ima i takvih. Mozes usporedit te za bad credit i secured?

Nakon kolko vremena nakon secured mogu uzeti neku drugu kreditnu. Kazes da ce nakon 6 mjeseci poslati da nisam vise secured, tako da pretpostavljam da trebam uzeti novu. Mislis da ce mi tada dati kao Cash/Reward kreditnu? Sto mislis o takvima i onima sa avionskim miljama? IMas neki predlog?
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote