View Single Post
  #8  
Staro 01.07.2017, 04:13
bojan1981's Avatar
bojan1981 bojan1981 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.05.2016
YU lokacija: Cacak
Poruke: 94
Nepromenjeno

Evo i moje situacije.
Trenutno zivim kod drugara i u procesu sam trazenja stanova. Video sam do sada 7-8 njih i iskustva su razlicita.
Krenucu ovako:
-Odabir stana prevashodno treba da vam odredjuje vasa sredina u kojoj cete najvise vremena provoditi da ne kazem radijus kretanja. Zemlja je ogromna, gradovi ogromni. Ukoliko ne zelite da provodite 2 sata u kolima do posla i nazad predlazem da mudro birate lokaciju stana. Blizu posla, prijatelja, konekcije, kupovine...
-Nikako ne birati stan na brzaka. Pogledati nekoliko jer su svi razliciti. Gledati kraj (stopa kriminala), gledati koje dazbine ulaze u rentu, a koje ne. Gledati da li je grejanje na struju ili je ukljuceno u cenu (struja se placa odvojeno), da li stan ima parking mesto (uglavnom je jedno), da li zgrada ima centralni klimu ili pojedinacnu (po stanovima), da li ima office (teretanu, bazen...), londry. Ovo su sve stvari koje mogu dodatno da vas kostaju pa je nekada bolje uzeti i skuplji stan za 100-150$ iste povrsine jer ce vas izaci kao ovaj jeftiniji koji ce vas sa troskovima izaci kao ovaj skuplji. Konkretno moj slucaj.

-Cene stanova upravo variraju od lokacije (u Cikagu je jug jeftin ali krimanal je..e kevu), variraju od spratnosti (da li je suteren, prizemlje ili neki sprat). Ja savetujem bar prvi sprat.

-Za ljude koji nemaju nikakvu kreditnu istoriju poput mene malo je ''teze'' naci stan jer vlasnici uglavnom traze neku siguricu. U mom (nasem) slucaju gazda nam trazi 2 depozita unapred i jedan secured depozit +

-Takodje variranja cene stanova zavisi i od toga da li stan trazite preko agencije (brokera) ili direktno. Savetujem direktno. Obidjite kraj u kome planirate da zivite i videcete gomilu tabli na zgradama kao i travnjacima ispred zgrada da se izdaje stan. Postoji dosta sajtova odnosno aplikacaja za mob preko kojih mozete naci stan, zakazati razgledanje, naci dosta konkretnih aplikacija za rentu stanova (Trulia, Zillow, Hot pads, Zumper...). tu mozete naci i agencije ali i ljude koji direktno izdaju svoje stanove, odlicni su filteri. Ukoliko ste u Cikagu pregledajte oglase na sajtu Cikagodesavanja. Dosta ljudi izdaje stanove, trazi cimere, izdaje sobe... Tu mozete naci i posao, potencijalne prijatelje, dogadaje...

-Jedna od bitnih stvari je da odredite koliki stan vam treba jer je uzaludno bacati novac na veliki stan, a da nemate potrebe za tolikim stanom. prvo mozete ustedeti novac, a u krajnjem slucaju mozete uzeti manji ali vrhunski stan.


Dosta sam vam napisao, nadam se da sam vam bar malo pomogao sa svojim iskustvom i subjektivnim misljenjem jer mozda ce neko za neke recene stvari reci suprotno.
Toliko od mene.

P.S. Stanovi u area-i gde smo mi gledali krecu od 850$ pa na gore. Mi smo nasli za 1050$ za jednosoban renoviran stan gde je sve placeno osim struje (grejanje ukljuceno u cenu), imamo jedno parking mesto, bazen, teretanu, posao nam je 20-25 min od stana, prodavnice na 7-8min (peske), downtown neki 25-30 kada nije spic, aerodrom 10 min, shoping centri 10min, parkovi za setnju, treninge, voznju bajsa 1min...
__________________
Izvučen iz osmog puta
04.05.2016. - Popunjen DS-260
21.11.2016. - Zakazan intervju za 17.01.2017.
25.11.2106. - Promenjen bračni status
30.10./11.11.2016. - Otkljucan/ Dopunjen DS - 260
09.01.2017. - Završen lekarski
17.01.2017. - Intervju
26.01.2017. - Stigli pasosi
25.04.2017. - Flight
Reply With Quote