View Single Post
  #6  
Staro 08.10.2012, 16:12
John John je offline
Član
 
Datum prijave: 06.09.2011
Poruke: 1
Smile

Cao javljam se prvi put. Ziveo sam u Portlandu od Oktobra 2011 do Juna 2012 pa cu sa vama podeliti neke moje utiske o tom gradu.
Prva zabluda koja se javlja jeste da je jako hladno jer je na severu, iskreno zima u Portlandu ne moze da se poredi sa zimom u Beogradu. Temperatura u Portlandu se jako retko spusti ispod nule i iskreno ja sam vecinu zime proveo u jesenjoj jakni. E sada to je uglavnom bila kisna jakna jer kisa tamo pada 8,9 meseci u godini. Ni ta kisa nije prava ali je dosadna. Leta jako lepa i prijatna dovoljno toplo da se kupas u bazenu a dovoljno hladno da ne moras da izbgavas sunce. Sto se prirode tice ja sam bio odusevljen (inace taj north west US vazi za lep predeo). Jako puno zelenila, vulkan Mt Hood na 1.5 sati voznje, okean isto toliko udaljen sjajni vodopadi, rezervati i ostale prirodne lepote u blizini grada. Centar grada je mali ali meni prilicno lep. Malo vise centra nalazi se NW Portland area koja je prepuna raznih restorana i barova. Sam nocni zivot nije narocito bogat ali ima nekoliko klubova, kafica, restorana koji rade do kasno (ne kao ovde do 7 ujutro ali moze se desiti da ima nekog i u 3 posle ponoci). Kola su skoro neophodna tamo osim ako bas ne radite jako blizu posla ali i u tom slucaju za svaku akciju morate nekog cimati. Javni prevoz nije los ali nedovoljno cest ako zivite/radite negde izvan grada.
Grad je prilicno pristupacan sto se tice nekretnina (i do 6 puta jeftinije nego NY npr). Sve u svemu grad je lep, jako pogodan za malu decu i kucne ljubimce. E sada sto se ljudi tice istina je da ima mnogo beskucnika (i to jako mladih) i mentalno obolelih ljudi i da je glavna "parola" grada KEEP PORTLAND WEIRD ali su ljudi uglavnom jako ljubazni i prijatni i spremni da pomognu u svakoj prilici. Posla ima slabo ali iskreno ni u NY nisam stekao drugaciji utisak. Mada uz malo srece moze da se desi da vas brzo prime u neku prodavnicu, robnu kuci ili trzni centar. Nasih ljudi ima mozda svega 150 porodica (sto moze biti i prednost i mana kako ko posmatra).
Mala stopa kriminala je takodje nesto sto je prednost ovog grada.
Sve u svemu kome ne smeta sivo nebo i dosadna kisa (desi se da bude i nekoliko lepih dana u toku kisnog perioda) mislim da se nece pokajati ako izabere Portland kao mesto za zivot.
Reply With Quote