View Single Post
  #2  
Staro 19.10.2009, 08:52
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Obavezan uslov je zavrsena srednja skola (cetvorogodisnja), pa bi bilo dobro da najpre obezbedis odgovarajucu diplomu, kako bi mogao da konkurises. Ima tu i stavka o radnom iskustvu, ali je njena primena malo sumnjiva, a bilo bi glupo da te izvuku, pa posle odbiju zbog neispunjavanja skolskog uslova. Diploma srednje skole na ovim prostorima moze i da se kupi, pa razmisli.
Prijava je besplatna, prvi koverat stigne tokom 5. i 6. meseca naredne godine (ako si izvucen), a druga zavisno od broja pod kojim si izvucen. Mi nasu ocekujemo u 3. mesecu naredne godine, a neki sa manjim brojem su vec dobili vizu (mi smo 19xxx, a oni do 10000 su vec u proceduri intervjua). Za vizu ti treba 775 USD, plus troskovi lekarskog pregleda, pa avio karta - to su troskovi. Koliko ces poneti je relativno, zavisi gde ces da se smestis, da li ces da placas stan ili imas nekog da te primi dok se ne snadjes, ali vecina ovde barata cifrom od oko 10k dolara. Mi cemo, ako sve prodje kako treba, poci sa daleko manje, pa sta nam Bog da...
Kada udjes sa zelenom kartom u USA ti si legal resident, imas pravo da se zaposlis, placas porez i sl., ali nisi drzavljanin, ne mozes da glasas, nemas pravo na socijalnu pomoc. O svemu tome ima dosta postova. Tek posle 5 godina zivota u USA (najmanje 6 meseci + 1 dan boravka svake godine) mozes da apliciras za drzavljanstvo, polazes ispit i sudskom odlukom postajes Amer sa svim pravima.
Ako sam sta pogresio nek me drugi isprave...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote