View Single Post
  #28  
Staro 06.10.2008, 05:27
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Ja imam:

- comcast: digital cable i internet package = $110 (maksimalni internet paket, skroz simple/obican cable paket, bez ikakvih dodatnih movie/sport paketa)
- t-mobile: 2 mobilna (1postpaid, 1prepaid)

TELEFON

Kao prvo: ne bih se složio sa Zanom da se uzima u početku prepaid. Ja sam bez ikakvih problema po dolasku izvadio mobilni kod t-mobile-a postpaid, najmanji paket, koji i dan danas koristim. Stave te na SmartAccess plan, što je u principu sledeće: dobiješ $150 limit zato što si fresh user (urade ti credit check, ali to nije problem za dobijanje - ja nisam imao ništa u istoriji).

Problem koji mi se često dešavao: Ako ti uleti račun od $80 (pretplata je recimo 75, otišao si preko minimuma $5), imaš svega nekoliko dana da ga platiš, jer za par dana dolazi novi obračunski period, kada ti lepe novih $75 pretplate - automatski ti bacaju račun na 155 i isključuju broj dok ne platiš. Platiš online ili kako god (ako te isključe, moraš da ga spustiš ispod 100) i otključaju te za 15 minuta max. Ili plati čim ti ispostave račun, online možeš odmah, i nema glava da te boli...

Poenta je (tj. moj stav) u sledećem: nisam osoba koja sedi kući, pa da mi treba fixni telefon. Da imam fixni, možda bih uzeo DSL internet, koji je malko jeftiniji (ali i sporiji ) od kablovskog (mada, men' je to pos'o...).

Pretplatu samo za fixni bih plaćao 15-30 kinti mesečno, a koristio bih ga jednom u nikad. Sa druge strane, mobilni mi (kao i svakom drugom) treba. A zanimljive činjenice za mobilnu telefoniju ovde koje se razlikuju od naših su:

- (svaki započeti) minut razgovora je minut razgovora, zvao, primao poziv, na fixni, na mobilni, svejedno (to važi i za fixnu telefoniju)
- message (iliti poruka) je message, poslao, primio, bio to SMS, MMS ili email
- "pozivni", iliti area code dobijaš prema adresi na koju primaš račun (ako naručiš online kao ja, ne volim prodavce da me gnjave, sve online mogu da vidim, naručim, stigne za 3 dana poštom.... ), ili gde si kupio telefon; takođe, kasnije se jedan broj može prebacivati sa operatera na operatera - vaš je broj, nezavisno od mreže

Dakle, ako sam već uzeo mobilni koji moram imati, a ovde ne znam skoro nikoga, 300 minuta (najmanji paket /ili je sad 600, ne'am pojma/) je više nego dovoljan za sve. Uzmeš unlimited messaging za 14$ i onda šalješ/primaš ko sumanut.

U toj situaciji fixni mi ne treba.

Od izbora ovde imate: T-Mobile, AT&T(bivši Cingular), Verizon Wireless, Sprint, Nextel (slabije), i one manje...

T-mobile mi odgovara jer ga ima u pola evrope, nemački je, u Open Handset Alliance-u je (upravo puštaju G1 - Google Phone ; open source, totalno otvoren za razvoj aplikacija za razliku od iPhone-a), sve radi prema našim operaterima (06*), tako da mi je to nekako prirodan izbor bio... imigrantski.

P.S.
Pre par nedelja uzeo sam skrnavu Nokiju za 30$ (prepaid) da imam još jedan broj (ima i jeftinijih)... Hoću da registrujem sve poslovno na njega, da mi taj broj visi na netu, da skinem lični broj iz javne upotrebe...


TELEVIZIJA

Kako televiziju, je li, treba imati, odlučio sam se za najjednostavniji paket bez filmskih dodataka (idu od 15 do 40-50 dolara dodatni paketi kanala, bar mislim tako, valja pogledati na sajtu), jer i nisam neka osoba koja voli da baci 2h u cugu na film kad mi kompjuter odma' pored, a fali mi vremena i ovako....

Znači, kako mi fixni ne treba, pa nemam DSL internet, imam kablovku televiziju sa internet paketom.
Tu su nekih 80 kanala, uvek se nađe nešto: MTV *, VH1, Discovery, Comedy Central, USA, TV Land, TBS, FOX, F/X, Swing, MSNBC, itd itb, više nego dovoljno...).
Dobiješ i On-Demand, pa možeš da gledaš i neki od free filmova bez reklama kad god hoćeš (sa pauziranjem i kerefekama), ili da klikneš buy na neki novi film pa da moraš da ga pogledaš u roku od 24h (onda se briše sa liste) za nekih 3-5$, dodaju ti na račun za taj mesec...

Imam internet od 8mps down i 2mps up, total 108 zarez nešto kinti...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote