View Single Post
  #44  
Staro 31.10.2018, 22:07
Madzar Madzar je offline
Član
 
Datum prijave: 06.01.2018
US lokacija: Texas
YU lokacija: NS
Poruke: 9
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
sve se svodi na pricu EU vs US. E pa lepo. Evropljanin je domaca, a Amerikanac divlja zivotinja ))))

U Evropi uglavnom kad se pogadja plata i prica o platama prica se o neto plati dakle na ruke koliko dobijas, kad platis sve poreze, doprinose, to radi firma. Mozda eventualno spram ekonomske sitacije moras doplatiti malo za obdaniste, jaslice ili univerzitet.

U Americi je bruto pak i od te plate ti placas sve.

Dakle 2500 evra nije isto u USA i Nemackoj.

No to ne znaci da u Americi nema firmi koje zaposlenom pokrivaju zdravsteno, imaju organizovan daycare itd....

U Americi moras mnogo vise nego u Evropi da posedujes finansijsku kulturu. U Evropi kad ostanes bez posla primaces socijalu, u Americi neces ali to ne znaci da ti ne mozes sam sebi naci osiguranje za slucaj nezaposlenosti...

Mozda najslicnija zemlja Amerci u Evropi jeste Svajcarska. po konceptu. Znao sam neke ljude koji su lepo zaradjivali 2500 evra u Nemackoj pa se polakomili i otisli u Svajcarsku za 6000 franaka i popusili.
Sto se tice zanimanja, jesam inzenjer, masinski.

Ja kad sam pogadjao platu u Nemackoj, takodje se govorilo samo o bruto sumi, neto niko nije spominjao, posto se porez odbija u zavisnosti od statusa pojedinca (sam, ili ozenjen, deca ili ne...), tako da je to isto kao u Americi.

Plata od 60-70k u Nemackoj je za mene u recimo malo daljoj buducnosti.

Mene zanima bas odnos plata u Nemackoj i u Americi. Mozda da se malo pojednostavi, ako neko ima platu od 30k bruto u Nemackoj, kolika treba da bude plata u Americi, da bi mogao da ima slicno osiguranje, dva deteta u vrticu, da jedam roditelj ima stalan posao, a drugi recimo da ne radi, ili radi pola radnog vremena? I da ima 3soban stan od 75 kvm? Ako je tako nesto i moguce uporediti.
Reply With Quote