View Single Post
  #48  
Staro 02.11.2018, 15:22
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Krenuo sam da odgovaram kada je pitano za poredjenje za 30k evra bruto, pa sam shvatio da ima puno nepoznanica jer ni u Nemackoj nisu isti troskovi svuda pa mislim da bi u Minhenu bilo tesko da se lepo prezivi sa time.
Kao sto vec napomenuh, 30k evra bruto je malo u Nemackoj ali je zdravstvo i daycare i sve ostalo u tom slucaju prilicno jeftinije nego u Americi. Takodje u Americi ne postoji ekvivalent zdravstvenog iz Nemacke ali moze da se prodje sa OK zdravstvenim za cetvoroclanu porodicu sa 700USD recimo u TX (dao sam linkove za to). Za porez pogledate na SmartAsset, ukljucite i 401K i ostala osiguranja, i dobijenu platu smanjite za jos neke troskove od par procenata (koliko sam razumeo to bi trebalo da bude realno). Za troskove zivota uglavnom gledam na numbeo, nije bas skroz tacan ali je ok za poredjenje.
Na pr za Nirnberg i Dalas poredjenje kaze da je Dalas prilicno skuplji ali i da su bolje plate u proseku (to je bez zdravstvenog i ostalih troskova koji su u Evropi normalno ukljuceni u porez):
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...2=Dallas%2C+TX
E sada, fora je da je u Americi bolja i plata tako da je za mechanical engineera normalna plata 95k $ po statistici sa paysa.com. Nadam se da u Nemackoj nije 30k eur bruto, to mi deluje da je bas niska plata za takvu poziciju. Uostalom, rekao sam 60-70k jer je meni bilo ponudjeno ~56k pre oko 5 godina u Nemackoj sto bi za par godina bilo toliko (mada nisam masinac, ali opet nisam imao puno iskustva u tom trenutku).
U svakom slucaju deluje da je potrebno, kao sto je rekao Uran, bar 60k za odrzavanje slicnog standarda, ja bih opet rekao 70-80k. Ali, srecom, to izgleda vrlo realno.
Na kraju, vazno je napomenuti da u Americi postoje velike razlike u platama za slicnu poziciju, jer je bitno kako se ispregovara. (Kada vec to pomenuo ja nisam ni pokusao da pregovaram sa americkom firmom ). Pominjem to, jer je to drugacije nego u Evropi gde se otprilike zna koliko ko zaradjuje sa koliko radnog iskustva.
Nadam se da ovo pomaze, bar malo.
Reply With Quote