Tema: FICO Score
View Single Post
  #2  
Staro 19.08.2013, 19:44
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno

Evo mog iskustva (nisam poznavalac materije, ali je ispalo da imam dobar score, pa da javim kako):

- Doselio se u USA sredinom 2011
- Odmah (sa otvaranjem tekućeg računa) izvadio "secure credit card" sa $500 credit limit-om (i za svih $500 sam ostavio depozit...dakle, pozajmljivali su mi moje pare )
- Stavio tu credit card da mi sa nje idu recurring payment za Spotify, i uvek je isplaćivao u celosti (svih $10 ), daleko pre due date, vrlo često odmah nakog primanja invoice-a.
- Posle godinu dana uzeo pravu kreditnu karticu (kod druge banke).
- Negde u isto vreme mi ova secure credit card promovisana u pravu i vratili mi mojih $500 depozita. Tu negde mi je FICO score bio 730
- Danas vrlo retko koristim credit card (kažu da je dobro da je opteretiš oko 10-20%, mada meni periodično dođe do max 1%).
- Danas, nakon 2 godine u USA, podigli su mi limit na obe kartice (tražio po $10k, dobio manje, ali opet prilično)
- trenutno stanje je: creditcarma kaže da mi je FICO score (srednji) 753. To je "valjda" Excellent score.

Najbitnije stvari su:
- Imaj kreditnu karticu (ali pravu, a put do nje je secure credit card).
- Nikad ne promašiti nijedan payment (renta, mortgage, struja, voda, telefon itd).
- Vreme. Budi strpljiv(a) i čekaj. Starost kreditne kartice je bitna. Trudi se da ne zatvaraš ovu najstariju cc. Za fico score uzimaju srednju starost tvojih kredita (nisam siguran u ovu tvrdnju, ali tako piše). Što si duže dobar "dužnik", to si sigurniji za nova zaduživanja.
- Otvori account na creditcarma, tamo ti piše kako stojiš

Kažu da treba i da koristiš kreditne kartice...eto, ja ih ne koristim a mislim da nije loš score. Isto kažu da treba da ih imaš što više...eto, ja ih imam samo dve a mislim da nije loš score. Valjda činjenica da 2 godine plaćaš rentu, bez ijednog promašenog plaćanja, je banci dovoljna garancija da si ozbiljan i da može da ti pozajmi pare sa malim rizikom (čitaj, kamatom).

Sve ovo sigurno može daleko bolje nego što sam ja izveo i sigurno da može daleko brže da "zaradiš" bolji FICO score, nego što sam ja uradio, ali je i sigurno da mnogo faktora utiče na to i svako je u specifičnoj situaciji (npr. kupuje auto na kredit, ili jednostavno dođe trenutak kad mora da zakuca cc, jer jednostavno nema više keša itd).

Najbolje je da te FICO score uopšte ne zanima i da sve lepo kupuješ za cash...ali ima stvari za koje jednostavno moraš da se zadužiš (barem dobar procenat nas), kao što je npr kupovina kuće, gde je FICO stvarno bitan.
Reply With Quote