View Single Post
  #1  
Staro 16.01.2018, 17:36
draganp draganp je offline
Drug član
 
Datum prijave: 09.05.2015
US lokacija: Knoxville, TN
YU lokacija: Banovici, BiH
Poruke: 49
Nepromenjeno Odustajanje od GC i porez - pomoc

Pretrazivao sam forum i nisam nasao temu u vezi odustajanja od (vec dobijene) GC.

Moram vas prvo malo uputiti u situaciju. Izvucen sam u DV2016, otisao u maju 2016. u US. Bio tamo do septembra i tom periodu dobio SSN, GC, polozio vozacki, nasao stan i uglavnom razgledao okolo...(u tom periodu je bio prijatelj sa mnom, koji je bio na turist.vizi). U sept. te godine sam dosao nazad na 3 sedmice i opet sam krajem septembra otisao nazad u US.
Nasao sam posao ubrzo (pocetkom novembra) i radio sve do polovine maja 2017. Ugovor za stan mi je isticao u aprilu, pa sam ga produzio na jos mjesec i kusur i onda sam odlucio da idem nazad (20.5.17), pa cu vidjeti da li ostajem u BiH ili se vracam u US....
Odlucio sam da ne idem nazad u US, barem ne da zivim tamo.

Treba mi pomoc onih koji su prosli slicnu situaciju (znam da se johnywalker isto vratio).

Pocetkom prosle godine sam "prijavljivao porez" i posto mi je bio nizak income, jer sam radio kratko, nisam morao nista placati, cak su mi i vratili nesto...

Sad me zanima sta mi je raditi sad, povodom "prijave poreza" za 2017. Radio sam dakle do polovine maja. US sam napustio 20.5.
Znam da imam obavezu prijavljivati porez svake godine, isto kao i da sam citizen, ali ako vec ne mislim zivjeti tamo onda mi GC ne treba i suludo je imati GC i samo ispunjavati obaveze koje proizilaze iz toga.

S obzirom da bih nekad u buducnosti htio opet otici kao turista, zanima me zna li neko koja je procedura za odustajanje od GC, kako bih bio "cist" i mogao bez problema nekada u buducnosti aplicirati za turisticku vizu?

Izvinjavam se na dugom postu...
__________________
DV2015 has not been selected
DV2016 selected
cn 2016EU00015xxx
22.6.2015. poslan DS-260
04.01.2016. zakazan intervju
08.01.2016. viza podignuta
20.05.2016. BG-London-Atlanta-Knoxville
Reply With Quote