View Single Post
  #3  
Staro 01.10.2018, 10:42
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Ajde da dovrsim ovu ispovest o prvim koracima tj saplitanjima u USA kad sam vec poceo.

Malo odspavam i sutradan obilazaio sam malo grad i dok sam jos imao kola kupovao te velike stvari po Walmart-u, zatim kupio sam bicikl ))).

Btw ovde svi voze bicikl a gradski prevoz je OK kao i u EVropi. Dakle nije bas tacno da ga nema. Biciklisticke staze su uredjene, a sezona kisa jos nije pocela pa ne moram zuriti sa kupovinom kola.

BANKA

45 minuta je trajalo otvaranje racuna i to najobicnijeg Checking account. Dobio sam odmah karticu i par cekova. Naravno kad stignete vi ste bez ikakve istorije i ne mozete dobiti kreditnu karticu, ali debitna moze. Trzili su mi tri dokumenta o identifikaciji:

- dajem pasos i vozacku.

kaze riba a treci ? Pa kazem ja tu u pasosu je americka viza. Kaze ona pa ne znam da li moze viza. Tek ja: kako ne moze pa to je issued BY THE US GOVERNMENT ! I cita ona, kaze OK.

VOZACKA

odem posle u DMV koji izdaje vozacke za C non commercial (to je nasa B). Tamo na ulazu dele za dz prirucnik za polaganje od nekih 70 strana. Kazu na salteru, dokaz o rezidenci u Oregonu jer svaka drzava izdaje svoje dozvole. I ja pokazem onaj ugovor iz banke gde sam prijavio svoju adresu.

Ustvari, oni uvek traze dokaz adrese, ugovor o zakupu i slicno. Posto ja to jos nisam imao ja sam u banci njima svakako morao dati pravu adresu da mi posalju karticu i prakticno DMV mi je priznao potvrdu iz banke o adresi.

I oni isto traze tri dokaza o identifikaciji: dajem pasos, viza i vozacka.

Pokupim ja sve formulare i reko doci cu za par dana da polazem test. Btw ovo je prirucnik https://www.oregon.gov/ODOT/Forms/DMV/37.pdf

to sam citao jos pre nego sto cu doci ovde i nisam se pokajao jer Amerika ima dosta drukciju signalizaciju i jos neke cake tako da preporucujem. Naravno to je za Oregon, ali pravila za saobracaj su manje vise na federalnom nivou, a varijaciju su minimalne.

Test sam polozio $5 kosta za kompjuterom 35 pitanja max 7 netacnih. Ja imao 6.

I sad sam zakazao voznju ali tek za 10dana jer nema termina. Na voznju mogu doci i sa renta car autom. Da, ti sam dovozis auto u kome ces polagati ! Parola, snadji se...

Dobra stvar je sto ovde u OR vozacka ujedno je i ID. A to je prava stvar jer kad imas US ID nece te vise niko nista pitati i nemoram nositi stalno pasos sa sobom, nedajboze da ga izgubim, ne znam sta bih....

I to je to, sad videcemo dalje kako ide.

Reply With Quote