View Single Post
  #7  
Staro 24.11.2008, 07:12
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Ne bih ja da procenjujem DIF iz Nisa nego mozes ti da dobijes dozvolu da radis svasta, pitanje je da li ce neko da te zaposli….

California:
- Foreign Transcript Evaluation
- California Subject Examinations for Teachers (CSET) for Physical Education :
1. Growth, Motor Development, and Motor Learning 20 questions, 1 short (focused) essay and The Science of Human Movement 20 questions, 1 short (focused) essay
2. The Sociology and Psychology of Human Movement 10 questions, 1 short (focused) essay and Movement Concepts and Forms 24 questions, 1 short (focused) essay and Assessment and Evaluation Principles 6 questions
3. Professional Foundations 16 questions and Integration of Concepts 24 questions, 1 extended essay
- Pass the Reading Instruction Competence Assessment (RICA).
- Pass an examination in the Provisions and Principles of the U.S. Constitution given by a regionally accredited college or university – sto bi se reklo da polazes Ustav
- Complete a Commission-approved Professional Teacher Induction Program. Verification of training in cardiopulmonary resuscitation (CPR) that covers infant, child, and adult CPR skills is also required.

I onda radis kao substitute teacher u Public School – znaci zamenjujes po potrebi. Plata nije negotiable, evo ga schedule:

Daily Base Rate $173.04
Base Hourly Rate (6-hour day) $28.83942
Daily Incentive Plan Rate $233.52
Base Hourly Rate (6-hour day) $38.92002
Day-to-Day Substitute, Extended Rate $233.52
Base Hourly Rate (6-hour day) $38.92002

Pa onda kad zavrsis skolicu za teachers, onda pocnes da radis kao jedan – full time. Pa zavrsis Masters, pa radis kao coach… i tako. Razlikuje se od drzave do drzave, ali ne nesto narocito….

I sad, drugarici od drugarice koja je zavrsila DIF u BG sve ovo je uzelo neko vreme (mereno u godinama cini mi se), ali vise i nije bitno, vratili su se nazad…

@dele506 - raspitacu se oko tvog problema. Uostalom, nekako smo u istoj struci, pa najkasnije u januaru imam konsultacije na univerzitetu u finance department - pitacu ih da li i kako moze da se odradi upgrade of Master iz Hrvatske i Srbije. Bez ozbira na to, accounting mozes da radis samo sa evaluacijom svoje BS diplome, i sa njom mozes da se spremis za CPA exam... i onda pravis novce... ja za par godina trebam partner in business so there you go

Pozdrav!!!!

Last edited by Zana; 24.11.2008 at 09:41. Razlog: prokleti spelling
Reply With Quote