View Single Post
  #9  
Staro 24.11.2008, 11:45
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Kao prvo - ovu temu moramo premestiti u Vodic za emigrante.
Paralelno sa ekonomistima i difovcima pokrenucu pricu o dipl. pravnicima. Ja to nisam ali zivim sa jednim
Naime zelja mi je da moja draga u States uradi neko strucno doskolavanje i iskoristi silne godine truda i ucenjem stecenu diplomu dipl. pravnika ali nemamo mi vremena za sve od pocetka.

Ja ne volim da krijem od drugih ono sto saznam a moze biti nekome korisno, samim tim ocekujem i od svih vas koji mozete nekako pomoci (informacije, kontakti, primeri...) da isto to ucinite

Pravo (LLB, dipl. pravnik) se studira 3 godine, ali tek nakon sto se prethodno zavrsi neki drugi fakultet (filozofija, istorija, biznis, ...). Nakon 3 godine i polozenog advokatskog ispita mogu raditi kao advokati/pomocnici a mogu i nastaviti (odmah ili kasnije) master studije (LLM, traju najcesce 1 godinu). Na doktorske studije (JDS) obicno retko idu, posto one traju najmanje jos 3 godine i mnogo kostaju a advokat LLB i LLM najcesce zaradjuje par stotina hiljada USD godisnje.
Diplomirani pravnici sa nasih prostora jedinu sansu za kakvo-takvo priznavanje diplome imaju u Californiji i drzavi New York ali to sto uspeju tamo mogu samo u ove 2 drzave i koristiti. Put do advokata za strance u US najcesce vodi preko master studija (LLM) koje traju 1 godinu i to na prestiznim univerzitetima (prvih 10-15). Nakon toga se prijavljuje advokatski ispit (znam podatak da ta priprema na Duke University traje cca 4 meseca i kosta ~$4k). U drugim americkim drzavama za sve ovo je potrebno drzavljanstvo a u Ca i NY advokatski ispit mogu da polazu i nerezidenti.
E sada, osim tog uslova da se bar nesto zavrsi u Ca ili NY (npr. master - LLM koji sam gore spomenuo) postoji i jedna potvrda koja ce u USA biti potrebna. Tu informaciju od mene dobijate gratis a za neku godinu ce je moja draga opako naplacivati u $$$$
Znaci ovako - svi koji ste zavrsili pravni fakultet i idete za USA uzmite potvrdu iz svoje advokatske komore da nemate zapreke da u maticnoj zemlji postanete advokat. Drugim recima potvrdu o potrebnom (ne dovoljnom) uslovu da u nasem slucaju u Srbiji budete advokat. To je kod nas samo zavrsen Pravni fakultet (ne mora i par godina prakse kod advokata sto se trazi u Srbiji i polozen pravosudni ispit).

Jos nemam informaciju dal' ima razlike izmedju drzavnih fakulteta i nedrzavnih akademija/univerziteta.
Aj' sada ko ima neki info neka me ispravi, dopuni, doda nesto...
Zana, na tebe polazem veeelike nade jer si dobro informisana, snalazljiva i u jednoj si od navedenih drzava (da te ne hvalim previse... uobrazices se jos vise)
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote