View Single Post
  #3  
Staro 29.01.2009, 16:20
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

U doba kada sam aplicirao i ja sam mislio da nemam nigde nikoga. Onda mi je jedan rodjak koga sam video jednom u zivotu pomogao, dao mi je garantno pismo za intervju. U medjuvremenu sam se zaposlio u americkoj firmi i nasao posao, koji me je sacekao.
Ja sam isto razmisljao kao i vi...ali kada sam stigao ovde sam shvatio koliko je to tesko izvodljivo. Naravno ako je covek pun para, sve je izvodljivo, ali posto vecina nije (inace ne bi ni dolazila vamo), evo problemi na koje cete naici. U pocetku nemate nista (ID, SSN, kreditna istorija i sl.). To znaci da vi prvih mesec dana ne postojite....nema vas. Kada dobijete id i ssn i otvorite bankovni racun, postacete stvarnost, ali ne i ljudska bica. Da bi ovde postali ljudsko bice, treba neko duze vreme (pod ljudskim bicem podrazumevam da imate kreditnu istoriju, bez koje se ne moze skoro pa nista).
Za sta je sve ovo bitno. Kako cete naci stan? Preko neta zaboravite, svi traze kreditnu istoriju...i jos da im uplatis preko 100$ da ti je provere....znaci, nema sanse preko agencija i sl. da uzimate stan. Jedini nacin je craiglista, pa da uzmete da budete nekome cimeri...ali za to vec morate biti ovde...i trebace vam sigurno 2 nedelje da nadjete stan...ali sta za to vreme? Hotel ce vas odrati 1500 dolara za to vreme (a hostel nesto malo manje).
Ja sam isto bio voljan da tako zapucam...ali kada sam stigao ovde sam shtvatio kolika bi to bila greska.
Ako se pak odlucite da tako dodjete, mozda nije lose da odete na www.couchsurfing.com Gledajte da primite nekoga ko dolazi u Srbiju, kako bi napravili sto pre neke dobre reference. Kada imate reference, ljudi vas pre primaju u kucu...i onda mozete traziti nekoga u grad koji idete, pa budete 2 dana kod jednog, dva dana kod drugog. To po meni je jos i najbolja ideja (mada ne i najsigurnija), zato sto cete brzo upoznati ljude...a ko zna...mozda vam i pomognu.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote