View Single Post
  #27  
Staro 22.07.2019, 16:44
usa2019 usa2019 je offline
Član
 
Datum prijave: 08.06.2018
Poruke: 4
Nepromenjeno

Pozdrav svima,

Da li ima nekog ko je prodavao stan pre ili posle aktiviranja GC ko bi podelio iskustva?
Citao sam ovu temu i sad sam u velikoj dilemi bolje receno panici da li da prodajem stan pre dolaska koji je sad bas blizu. Nisam bio svestan da moze da bude tema poreza po ulasku u Ameriku.

Zanima me ako sam dobro razumeo - ako je u pitanju stan u kom sam ziveo bar dve godine, i takodje bio vlasnik bar dve godine (da li moraju oba ova uslova da budu ispunjena ili samo jedan?) u prethodnih 5 godina, ako ga prodam za manje od 250hiljada dolara odnosno 500hiljada u braku ne placam porez nikakav? Ali svejedno treba da prijavim prodaju i dostavim dokaze o tome? Kako to ide?
Plus ovo bi trebalo bi znaci da moram da ga prodam u naredne tri godine da bi bio ispunjen ovaj uslov bar 2 godine zivota u stanu u prethodnih 5?

2 pitanje- ako dakle odem u USA i stan nisam prodao, koliko sam razumeo treba da ga prijavim kao imovinu tamo. Da li je potrebno da ponesem odavde neki dokaz o imovini preveden na engleski? Kako se to prijavljuje?
I takodje za racune u banci - ako sam dobro razumeo potrebno je njima prijaviti samo racune na kojima ima vise od 10hiljada dolara? Ako na racunu ima manje onda nikom nista?

3 pitanje - posto je opcija verovatno da kad prodam stan kupim neki manji stan ovde, a posto cu onda vecinu vremena biti u Americi i to nece moci da bude stan u kom zivim, ako bih njega jednom prodao onda bih platio u Americi porez 15% na razliku u ceni za koju sam ga kupio pa prodao, a ne na celokupan iznos? I jos od toga moze da se oduzme iznos placen za porez u Srbiji? A za kupovinu stana u Srbiji se ne placa nista?

Izvinjavam se na opsirnom pitanju tj gomili pitanja, nadam se da razumete
Hvala unapred!
Reply With Quote