View Single Post
  #28  
Staro 31.07.2019, 04:33
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik usa2019 Prikaz poruke
Pozdrav svima,

Da li ima nekog ko je prodavao stan pre ili posle aktiviranja GC ko bi podelio iskustva?
Citao sam ovu temu i sad sam u velikoj dilemi bolje receno panici da li da prodajem stan pre dolaska koji je sad bas blizu. Nisam bio svestan da moze da bude tema poreza po ulasku u Ameriku.

Zanima me ako sam dobro razumeo - ako je u pitanju stan u kom sam ziveo bar dve godine, i takodje bio vlasnik bar dve godine (da li moraju oba ova uslova da budu ispunjena ili samo jedan?) u prethodnih 5 godina, ako ga prodam za manje od 250hiljada dolara odnosno 500hiljada u braku ne placam porez nikakav? Ali svejedno treba da prijavim prodaju i dostavim dokaze o tome? Kako to ide?
Plus ovo bi trebalo bi znaci da moram da ga prodam u naredne tri godine da bi bio ispunjen ovaj uslov bar 2 godine zivota u stanu u prethodnih 5?
Da to je tacno i to moze da se iskoristi jednom u lifetime pa mozda treba razmisliti da se sacuva za potencijalnu prodaju neke buduce nekretnine u Usa jer je ovde potencijalna zarada na ceni nekretnine mnogo veca.

2 pitanje- ako dakle odem u USA i stan nisam prodao, koliko sam razumeo treba da ga prijavim kao imovinu tamo. Da li je potrebno da ponesem odavde neki dokaz o imovini preveden na engleski? Kako se to prijavljuje?
Nekretnine ne se prijavljuju po defaultu ali se prijavljuje novac na svim racunima bilo gde u svetu. Samim tim kad se uveca stanje na racunu od prodaje nekretnine treba ga obrazloziti tj prijaviti zaradu na razliku kupovne i prodajne cene.Ako ima zarade tretira se kao kapital gain.Kao i Srbiji uostalom+Ameri
priznaju taksu koja je placena na gain van Usa pa naplate samo razliku,ako je ima.

I takodje za racune u banci - ako sam dobro razumeo potrebno je njima prijaviti samo racune na kojima ima vise od 10hiljada dolara? Ako na racunu ima manje onda nikom nista? Da prijavljuju se racuni sa vise od $10k. Ako je vise od $50k po osobi tj $100k zakedno prijavljuje se na dva mesta.

3 pitanje - posto je opcija verovatno da kad prodam stan kupim neki manji stan ovde, a posto cu onda vecinu vremena biti u Americi i to nece moci da bude stan u kom zivim, ako bih njega jednom prodao onda bih platio u Americi porez 15% na razliku u ceni za koju sam ga kupio pa prodao, a ne na celokupan iznos? I jos od toga moze da se oduzme iznos placen za porez u Srbiji? A za kupovinu stana u Srbiji se ne placa nista? Otprilike tako.

Izvinjavam se na opsirnom pitanju tj gomili pitanja, nadam se da razumete
Hvala unapred!
Moji laicki odgovori na osnovu istrazivanja sa neta su ispod pitanja.Pozz
Reply With Quote