View Single Post
  #3  
Staro 08.10.2017, 16:05
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Silvija29 Prikaz poruke
E pa ovako stvari stoje. Bio sam u Nemackoj i radio osam meseci pre nego sto sam dosao sa porodicom u USA. Odseli smo kod prijatelja za prvo vreme dok se ne snadjemo. Bili smo odusevljeni kako je sve drugacije nego u Evropi, a oni su tada ziveli u prilicno idilicnom delu. Sve novo kuce, ulice ,travnjaci itd. Zatim vidis da je sve to nekako vestacki, moglo bi se reci skoro plasticno u odnosu na Evropu. Mogao bih da knjigu napisem onako lagano kada bih hteo. Uglavnom za mene stvari stoje ovako. Ako imas dobar posao u Nemackoj i porodicu onda ne mrdaj osim ako te ovde ne ceka nesto sa 6 cifara. Ako si sama i radis neki bezvezni posao u Nemackoj onda bih preporucio da dodjes i probas. Pogotovo ako imas neki plan da zavrsis neki dobar Koledz, tj. ako si ambiciozna Amerika moze biti stvarno dobra u smislu da ostvaris svoje ambicije. Za sve to treba da predjes preko puno trnja ako si "ready". Vidjao sam hirurge iz Srbiji koji rade kao konobari ovde. Uglavnom kada dodjes ti si nobody. Ako vise volis sigurnost, Nemacka. Ako imas ambiciju i plan Amerika. Ovo je moje licno vidjenje i u potponosti se slazem sa ljudima koji misle drugacije. Sve ide od slucaja do slucaja. Nekima je ipak najbolje u Srbiji i tamo su se nasli i snasli na kraju krajeva.
Hvala na odgovoru.

Njemacka iz moje perspektive nakon godine i pol dana. Radim u IT industriji i imam osjecaj da me Njemacka vlada i Njemaci jako ogranicavaju.

Gdje god dodjem uvijek su mi Njemacki djecaci od 20 godina sefovi iako ja na istom poslu imam preko 10 godina radnog iskustva. Imam osjecaj da nema sanse da ce staviti stranca da bude na vodecoj poziciji.

Dosta su me ispreveslali vec Njemci i stvarno se treba paziti. Prijavila sam se na posao voditeljice jednog tima, na kraju su me degradirali na clana tog tima i dali su mi placu koju sam trazila ali na ugovoru je pisala manja placa.

Kada sam pitala zasto rekli su ma krivo ste nas shvatili, dobit cete placu koju trazite ali to je ova manja placa + bozicnica( koja mi se isplacujemo samo ako sef tako odluci a moze da odluci i da nece) pa vam dodje na placu koju ste trazili

Njemacka vas koci u zaradi, dosla sam do jedne granice, i porezi su tako ludi da vam pola place pojede porez,a pola stanarina koju placate kao da zivite na Manhattanu.

Isto tako imam osjecaj da njemacka potice nerad.Sada suprug i ja trazimo stan jer selim zbog posla i sve agencije koje smo zvali kazu da stanemo u red i cekamo jer su ispred nas socijalni slucajevi kojima drzava placa stan.

Svi stanovi koji idu socijali su prekrasni novi stanovi u mirnim lijepim kvartovima grada, a onda meni dolaze kvartovi i ponude za stare oronule stanove. Ispada da se na kraju osjecam ko budala jer zelim raditi i posteno zaraditi. Bolje se prijaviti na socijalu, drzava ti plati lijepi stan i dobijes nesto djeparca i miran si.

Prijavila sam se na kars njemackog kojeg moram papreno platiti , a socijala dobiva besplatno. Ucitelj mi je rekao da steta sto nisam na socijali

Na kraju sam morala odustati od kursa jer je samo ujutro a ja moram raditi.

Ne znam mozda ja previse trazim ali ispada da te na svakom kraju klepnu jer si eto budaletina koja je dosla u Njemacku raditi. S druge strane znam ljude koji su dosli i odmah se prijavili na socijal i sada tako zivotare i ispada da im je bolje nego meni budali koja se trudim i guram tamo di mi nije mjesto.
Reply With Quote