View Single Post
  #19  
Staro 04.05.2020, 12:45
gorasheen's Avatar
gorasheen gorasheen je offline
Drug član
 
Datum prijave: 12.05.2019
YU lokacija: beograd
Poruke: 48
Nepromenjeno

Dok se ova tema ne razvije i ne ukljuci vise onih koji vec zive u USA, jer njihova iskustva su nam i najdragocenija, iskoristio bih priliku da napisem moje misljenje o tome zasto bi moj izbor bili East Coast i Florida.

Moju potragu za mestom gde bih zapoceo zivot u USA zapoceo sam tek kad sam selectovan i moj plan je bio da idem sam, neozenjen, u godinama (45+), mogu da rizikujem, po struci ekonomista i moracu da radim bilo sta i bilo gde, znaci ne moram u odredjeni grad zbog struke kao npr. it-jevci u S.Francisco i S.Hose, vozaci u Chicago ili oni koji nemaju vozacku u N.York itd, srecom govorim dobro engleski, nemacki i po malo spanski.

Glavni faktori u potrazi idealnog mesta za mene su bili da volim lepo i suncano vreme, bavim se sportom, obozavam prirodu, ne volim velike, bucne i prljave gradove. Jedna od bitnijih stvari mi je bila i blizina EU, koju je ovde pomenuo samo Magelan, jer bih zeleo da iskoristim svaku priliku koja mi se ukaze da dodjem kuci i obidjem moje roditelje i prijatelje, a ne da sve zaboravim kao moja rodjaka koja je pre 30 godina iz beograda otisla u USA i nikad se vise nije vratila, cak nije dosla ni na sahranu ocu i majci.

Posto nikad nisam bio u USA, a da bih saznao sto vise o zivotu u tamosnjim gradovima i drzavama, uglavnom sam koristio ovaj i jos neke forume, kao i razne sajtove koji prave svake godine rang liste za US cities and states po kljucnim parametrima - klima, stopa nezaposlenosti, renting, skolstvo, zdravstvo, saobracaj, kriminal, income tax itd. Posebno mi je u istrazivanju pomogao jedan US forum Quora gde se mogu pronaci i teme na kojima pravi ameri pisu o svojim iskustvima o zivotu i radu u US gradovima i drzavama i koji bih preporucio svima onima koji jos uvek ne znaju gde bi otisli i ako zele sto bolje info.

Znam da ima jos mnogo zanimljivih drzava koje su pomenute u prethodnim postovima, ali sam prema mojim kriterijumima posebno obratio paznju na sledece:

Florida - idealna za nas malo starije, toplo more, realni troskovi, za mladje Miami i Orlando, izuzetna regija Tampa (ima dosta nemaca) mane: vlaga, komarci, insekti, gmizavci, uragani, neljubaznost, male satnice.

Texas - godinama unazad grad n°1 na listama je Austin, idealan za mladje, it strucnjake. Takodje visoko rangirani industrijski gradovi Dallas, Houston (Svenson) i San Antonio, mane: uglavnom klimatske, vlaga, komarci.

Colorado - ostra klima, izuzetna priroda, visoko rangiran grad Denver (Kdragan) svake godine medju najvecim privrednim rastom u USA, mane: veoma hladne zime.

Nevada - centralni grad zabave u USA Las Vegas, velika ponuda turistickih poslova, realni troskovi, lep krajolik (G.Canyon), mane: pretopla leta, turisti.

California - idealna suva i blaga klima, izuzetna priroda, vise za one malo mladje, surfere, za energicne i ambiciozne,*sto kaze Wiggins 'dobar Vibe', najveci grad zapada L.A. sa mnogo mogucnosti, vece satnice, ljudi ljubazniji, dva od lepsih gradova u USA - S.Francisco i S.Diego, mane: hladno more, saobracaj, visoki troskovi, zemljotresi, na periferiji zmije, crne udovice.

Na kraju kada sam sagledao sve dobre i lose strane zakljucio sam da bi najbolji izbor za mene bila Florida, a od gradova Miami ili Tampa, za koje do dan danas nisam odlucio koji bi mi vise odgovarao i pokusao bih da zapocnem u bilo kojem od njih. Ako bih u ovom trenutku morao da izaberem samo jedan grad, onda bih se odlucio za Tampu, koja je manje zvucno ime, ali ima sve ono sto meni odgovara i nadam se da ne bih pogresio.
__________________
DV2017-2019 not selected
DV2020 selected CN32xxx
23.07.2019. DS260
18.10.2019. mail to KCC
Reply With Quote