Tema: Indiana
View Single Post
  #26  
Staro 11.09.2013, 21:17
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Ovo zvuči too good to be true Imam ja konkretna pitanja
O kakvim poslovima je tačno riječ i molim vas nemojte reći da je u pitanju IT struka

Također, ako nije suviše privatno pitanje; V777, koji si fakultet završila tamo, a šta u Srbiji? Inspirišu me pozitivna iskustva ljudi koji su sredili svoj život tamo i nakon nekog vremena mogu reći da se nisu pokajali i da su donijeli pravu odluku, ali pokušavam si stvoriti sliku koji profil ljudi najbolje prolazi. Zvuči malo grubo, ali vjerovatno razumiješ na šta mislim. Naravno da nije isto ako npr. znaš jezik odlično ili prosječno, ako imaš neko zanimanje koje je traženo i plaćeno ili si nešto drugo (da sad ne navodim neko zanimanje da se netko ne bi našao uvrijeđen). Znam da određenu ulogu igra i faktor sreće, snalažljivost i sl, ali evo vidim npr. na forumu da su svi iz IT-struke poprilično zadovoljni, dakle za njih nema zime.

Via,
Ja sam samo pisala moja iskustva, a sigurna sam da ima I mnogo boljih I mnogo losijih. Ja sam dosla u decembru 2007, neudata sam, bez dece. Dosla sam sama, znala nekoliko prijtateljevih prijatelja (sto je meni bilo dovoljno da se snajdjem), nisam imala mnogo para, imala sam jasan plan ispred sebe sta I kako hocu. Znala sam da nece biti lako, I naravno da sam imala veliku dozu srece (cini mi se!) U Srbiji sam zavrsila Pravni fakultet, I specijalizaciju za PR. Jezik sam znala poprilicno dobro, jer sam ga ucila u osnovnoj, srednjoj, dve godine engleski za pravnike na faksu, u Atini, Grcka, polozila sam TOEFL (Test of English as a Foreign Language – medjunarodni priznati certifikat za Engleski).
Moj prvi plan je bio da nastavim s Pravnom strukom u US, da dam JD, Bar exam, I da se bavim advokaturom. (da ne davim usko strucno, samo pitaj ako te interesuje vise). U to vreme je u US pocela kriza, razgovaral sam sa nekoliko advokata I sudija koje su u to vreme ostajale bez posla, s malim platama uporedjujuci toliko skolovanje I sa predugim radnim vremenom, te sam odlucila da ucim stogod drugo. Evaluaciju diplome sam pocela u Indiani, kad sam postala resident, jer je skolarina manja kad si resident. Odlucila sam se za upisivanje novog fakulteta, bolje nego evaluacije I doskolovavanja za istu struku. Nostrifikacija je mogla dugo da traje I pitanje sta bi bilo priznato I sta ne, a JD me je cekao u svakom slucaju. Evaluacija mi je priznala jedan fakultet, tako da sam se upisala na drugi fakultet automatski. Ovde postoje posebni ispiti etc ako zelis da se upises na fakultet sto ja licno nisam radila, jer sam vec imala zavrsen jedan fakultet. Ja sam nedavno uspesno zavrsila bachelor of science in Business. U isto vreme nastavljam I sa Matematikom (dodje kao 3. Bachelor – I o tome drugom prilikom ako te interesuje).
Posto nisam imala neke lude pare, morala sam da idem da radim. E sada, ova situacija je laksa ako su dvoje zajedno, pa su dva prihoda u kuci, sve ide duplo. U svakom slucaju, ja sam nasla posao u lokalnom supermarketu, gde sam zbog skole, nedostatka prevoza, etc. morala da radim nocnu smenu. Prilagodjavanje na tu vrstu posla, nocne smene, etc, je izazov sam za sebe, pogotovo za nekoga ko je ziveo solidno u Srbiji, ali odluka je vec bila doneta. U medjuvremenu sam kupila auto, izrentala stan, posla u skolu, godine su prolazile, ja sam presla da radim preko dana kao department manager I skolu sam prebacila online completno, da bih mogla brze da zavrsim I da se sto bolje organizujem. U ovom momentu, sa US diplomom u rukama mogu mnogo lakse da nadjem posao koji hocu, imam visegodisnje radno iskustvo s istim poslodavcem (sto se ovde veoma mnogo gleda), I idem napred u ostvarivanju svojih planova. Interesuje me finansijski sector, pa se nadam da cu uskoro da se prebacim u tu industriju. Moja majka je nakon penzionisanja nekoliko puta bila kod mene, a od pre godinu dana je dosla za stalno. Jas am dobila drzavljanstvo krajem prosle godine, sad majka ceka njenu zelenu kartu. Imam I 10 mesecnog psa Golden Retrievera. Izmedju full time joba I full time skole, jedva se nadje vreme da se odmori, kamoli bilo sta drugo, ali se prioriteti u zivotu odlicno znaju.
Ja ne vidim sebe jos uvek kao nekog ko se nesto snasao extra u US, vise kao nekog ko se snalazi jos uvek. Poznavanje pravih ljudi na pravom mestu u pravo vreme, kao I dolazak u US s novdem, moze mnogo da ubrza process snalazenja.
Ja mislim da je ovde IT struka izvanredno placena I moze da se nadje posao, ali opet sve zavisi u kom delu US zivis. Nasi clanovi na forumu koji su iz IT struke to mogu lepo da posvedoce. Moja drugarica iz Indiane, koja je rodjena ovde mi se zalila da joj je muz pre jedno godinu dana otpusten iz IT industrije. Jos jedan primer je covek koji je jedno vreme radio sa mnom, pre par godina, bio je otpusten iz IT. Desava se I to.

Moje misljenje je da, ukoliko nemas posao koji te ceka kad dodjes ovde, pokusas da nadjes posao koji ce da ti placa racune, a uz put zavrsis US skolu koja bi se lepo placala kad se zavrsi, te da mozes na taj nacin da gradis karijeru I da izgradis kvalitetan zivot. To je moj savet koji bi dala svakome ko dolazi ovde. Edukacija je vazna, pogotovo kad zelis da profesionalno napredujes, a i ne zelis da ostanes nezaposlen ako dodje do neke nove krize. Drzava placa skolarinu, sto se ne desava u Srbiji. Nakon godine dana boravka u jednom statu, postajes resident I stices mogucnost da placas cenu skolarine kao I svako drugi koji zivi u tom statu. To je vazno, jer neresidents fee moze da bude I 100% skuplji. (I o ovom da ne duzim, samo pitaj ako te interesuje).

Imala sam priliku da razgovaram s zenom iz Moldavije skoro, ona je dosla 2000 ovde, isto je imala fakultet iz svoje zemlje, ali je ubrzo shvatila da mora da ima skolu I odavde. Dok je ucila, radila je u Walmartu da placa racune, kad je zavrsila, presla je da radi u jednu od Finansijskih institucija ovde u Indiani, sada ima super placen posao, mogucnost promocije na bolje pozicije sa vise edukacije, posao gde radi joj placa 75% obrazovanja, njen sin je odmah nakon srednje posao da radi za istu firmu, sada je I on unaprdjen, placa mu se skolovanje, jedan sredjen zivot…

Da skratim, posla ima, sto bi moja majka zakljucila, zavisi samo koliko je ko spreman da prihvati odredjeni posao u datom trenutku, dok se ne snadje.

Da pomenem I za decu, obzirom da ti dolazis s muzem I dva mala deteta. Ne znam koliko su ti mala deca, ali ako jos ne idu u skolu, mogu mozda roditelji da pomognu s vremena na vreme (da se menjaju oko dece preko turisticke vize – I o tome ako te interesuje pitaj), jer veliki broj ljudi tako ovde radi. U tom slucaju, mozete oboje da radite, a babe I dede da cuvaju decu. Obdanista su skupa, preskupa, daleka, I pitanje je koliko bi se isplatilo da samo jedan od vas radi ili da se menjate po smenama.

Ja oduzih ovo pismo strasno. Puno pozdrava I samo pitaj sve sto te interesuje.
Reply With Quote