Tema: Indiana
View Single Post
  #30  
Staro 13.09.2013, 20:25
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

V777

Iskrena da budem, ono što nam je u cilju na prvom mjestu je upravo da nađemo poslove koji će kako kažeš da plaćaju račune. Obzirom da imamo dva klinca ne možemo si baš priuštiti luksuz da budemo izbirljivi.

E sad, što se tiče edukacije i daljeg usavršavanja tu sam uvijek za. Zapravo sam i završila fakultet u vrijeme kad sam već bila u braku imala dvoje djece. Naime, nakon srednje škole nisam baš bila u situaciji da se mogu opustiti, i školovati dalje na račun roditelja, a nisam htjela stati sa školovanjem jer sam htjela više od srednje škole. Ono što sam i tada htjela studirati je engleski jezik, ali filozofski fakultet nije nudio vanredni studij pa sam upisala pravo i počela raditi Dala sam ukupno 2 ispita i obnovila godinu 3 puta prije nego sam digla ruke i pomirila se sa činjenicom da pravo nije za mene. Svako ima određana interesovanja i afinitete prema nečemu i uvijek treba to slijediti, a ne pokušavati nešto na silu. Kad sam bila u mogućnosti upisala sam napokon engleski jezik i završila, kao što rekoh, uz puno radno vrijeme i dvoje djece. Da je bilo lako, nije, nakon što bi djeca zaspala i sve utihnulo, kad je svršeno vrijeme da bukvalno odahneš od svega ja sam sjedala za laptop i pisala eseje, čitala knjige, učila, prevodila tekstove itd, nekad i do 2-3h poslije ponoći. Ali nije mi bilo teško jer sam radila nešto što volim. Rado bih i dalje nastavila sa edukacijom kad bi vidjela nekakav smisao u tome ovdje, ali nažalost ne vidim ga. Ako budem imala prilike u USA, prije svega vremena i finansija neću se uopšte dvoumiti oko dalje edukacije. Tu me zanima ovaj dio gdje si napisala da nakon 1 godine postaješ resident i imaš iste uslove plaćanja kao i svi ostali, znači ne moraš imati državljanstvo već godinu dana boravka u državi? Jel' to važi za Indianu ili i za ostale države? Vidim da si iskusila i online studiranje, iskreno, to mi je savršeno rješenje za uslove u kakvim ću ja npr biti, gdje nisi u mogućnosti da cijeli dan provedeš na predavanjima i sl, ali to ne znači da nemaš volju i želju da uspiješ. Ako ti nije problem možeš malo više napisati kako to funkcioniše tamo. Možeš i na temi o studijima (da ne skrećemo ovdje sa teme), znam da ih ima više, ali nisam detaljno čitala, jer mi to sad nije prioritet, ali daleko od toga da me ne zanima.

Također baka servis je nešto o čemu ozbiljno razmišljamo, pa ću i to detaljno istražiti. To nam dođe kao savršeno rješenje i da oni ne polude ovdje, obzirom da sam ja jedinica i ako odemo odvodimo jedine unuke koje imaju, i da nama tamo dobro dođe.

I da, ako mene pitaš, djeluje mi da si se savršeno snašla. Posložila si kockice, napravila plan i živiš svoj život. Važno je da si zadovoljna onim što si do sada postigla i da vidiš prosperitet kad razmišljaš o budućnosti.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote