View Single Post
  #2  
Staro 28.04.2008, 22:44
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno SSN i GC

Evo mojih informacija sto se tice iskustva o Zelenoj karti i SSN broju. Zelena karta dolazi odvojeno od SSN broja, jer dolazi od dva razlicite institucije. Iseljenicka viza koji imas u pasosu MENJA zelenu kartu dok ista ne dodje na kucnu adresu. Trajnost vize koja menja zelenu kartu je jedna godina. U tom periodu trebalo bi da dodje i zelena karta. Ukoliko nakon nekog vremena ne dodje, dobro je pozvati nadleznu instituciju i raspitati se za slucaj.

Kad udjes u USA, na aerodromu postoji Imigraciona sluzba, koja ti svojim pecatom OVERAVA vizu, kojom ti i naznacava DATUM od kada si usao u USA. Takodje dobijas i parce papira kojim se sve to potvrdjuje.

U mom slucaju, Department of Homelend Scurity nije slao moj imigracioni fajl u Social Security Department, tako da sam isla sama u isti i Prijavila svoj dolazak, popunila formular na licu mesta, predala kopiju prve strane pasosa i vize i pecata pored vize i papira kojim se objasnjava cekanje zelenog kartona (administraciji je sve to poznato, celokupna procedura)i potpisala istinitost datih podataka. Od SS Sluzbe dobila sam zvanicno pismeno OBAVESTENJE da sam se prijavila za SSN, da ce mi isti biti dodeljen kad se pregleda moj imigracioni fajl (koji je u to vreme jos uvek bio u Imigracionoj sluzbi na aerodromu), u pismo mi je bilo naznaceno da cu dobiti SSN u roku od 8 nedelja, gospodja na salteru mi je rekla da cu ga dobiti za 6 nedelja, ali mi je u pismu naznaceno da, obzirom da imam zelenu kartu (tj. vizu u pasosu) i obzirom da sam predala dokumentaciju za SSN, MOGU DA POCNEM DA TRAZIM POSAO I MOGU DA RADIM - UKOLIKO NADJEM POSAO, iako jos uvek nemam broj. Inace, na moje zadovoljstvo i radost, SSN mi je stigao nakon DVE NEDELJE (racunajuci i praznike!) Zelena karta mi jos uvek nije stigla, ali obzirom da imam imigracionu vizu i SSN, nema nikakvih problema.

To je moje iskustvo iz Texasa.

Evo i objasnjenja u ORIGINALNIM dokumentima:

PECAT PORED VIZE U PASOSU:
EXPLANATION OF PERMANENT RESIDENCE STAMP

This stamp in your passport is your evidence of residence in the United States. This stamp is temporary: it is good for one year. You should receive your card by mail at the address, on your visa. If you do not receive your card within one year, you need to go to the immigration office nearest you to obtain another stamp and to investigate what happened to your card. This stamp is like your card. It is good for travel, work, to obtain your social security number and to enroll in school.

MISLIM DA OVO GOVORI DOVOLJNO STO SE TICE ZELENE KARTE, PECATA I MOGUCNOSTI RADA.

Evo pisma koje se dobija kad se predaju dokumenta za SSN, a PRE DOBIJANJA ISTOG:

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION - IMPORTANT INFORMATION

This is acknowledge that you applied for a Social Security number on....

Before we can issue your a Social Security number card, we must verify the documents your gave us to show your citizenship or alien status with the Federal, State or local office in the United States that issued the documents.THIS MAY TAKE UP TO EIGHT WEEKS.

If that office verifies the authenticity of your documents we will mail you a Social Security number card. If that office does not verify your documents, your are not eligible for a Social Security number card and we will inform your of this in writing.

If you are not a U.S. citizen and your are applying for a Social Security number card for employment purposes and your immigration status allows you to work, YOU MAY LEGALLY BEGIN EMPLOYMENT WHILE YOU AWAIT ISSUANCE OF A SOCIAL SECURITY CARD. You cannot work if your immigration status does not authorize you to do so. ...

Mislim da je i ovaj dokument jasan. Naravno, ovde se radi o generalnom pismu, obzirom da se SSN moze dobiti na vise razlicitih nacna, ne samo putem zelene karte. Vazne delove pisma koji se odnose na NOSIOCE ZELENE KARTE - koji su autorizovani da rade u USA, namerno sam ispisala VELIKIM SLOVIMA, da se neko ne bi zabunio u tumacenju istog.

Mislim da sam sada razjasnila situaciju! U svakom slucaju, kad odlucis da krenes, srecan put i sve najlepse!!!

Puno pozdrava!
Reply With Quote