View Single Post
  #1  
Staro 03.12.2008, 08:14
emigracija emigracija je offline
Vodič za nove emigrante u USA
 
Datum prijave: 16.05.2007
Poruke: 60
Post Stanje stok marketa i mog 401K u prosloj godini

Citam svoje stare clanke na ovom blogu, i rado se sjecam prosle godine kada mi je 401K rastao 2%-3% mjesecno. Svjedoci smo haosa na stok marketu i ljudi gube mnogo na svojim investicijama. Dow Jones je izgubio preko 38% od svoje vrijednosti od pocetka godine. Dakle, ako ste ulozili $10,000 na pocetku godine, trenutno biste ostali sa $6,200 dolara na racunu!

Moj 401K je izgubio 30% od svoje vrijednosti u ovih nekoliko zadnjih mjeseci. Medjutim, ne panicim zbog toga zato sto A) posto sam (relativno) mlad,*nemam pretjerano mnogo novca ulozenog u*401K, tako da gubitak nije toliko*strasan* B) posto sam (relativno) mlad, a cijena stokova i index fondova je sada znatno opala, ovo je sansa da kupujem stokove jeftino.*Nazalost, ako je neko odlucio da se penzionise, i racunao na ovaj novac sa 401K racuna, to je vec drugacija prica.

Jos jedan razlog zasto ne panicim je zato sto dobijam “100% matching” od kompanije za koju radim. Za svaki dolar koji ulozim u 401K, kompanija ulozi jos jedan dolar na moje ime. Dakle, sve dok market ne gubi vise od 50%, ja sam u dobitku.




Izvor: Vodič za nove emigrante u USA