Tema: Ventiliranje
View Single Post
  #13  
Staro 16.11.2014, 07:00
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Priceza Prikaz poruke
U fazonu "sve je bilo lakše" i "svega je bilo manje"?

Ma ne kontam ja nikako tu srdžbu kod ljudi (ne znam kako drugačije to da nazovem). Ni ove srpske Amere što mrze Ameriku, ni ove odavde što smatraju da ni jedan srpski Amer ne sme da se požali na bilo šta (samo zato što je negde gde je bolje). Jer nekako mislim da su to sve isti ljudi: ovi što se ovde srde na Srbe iz Amerike kad se požale na nešto na šta bi se svako normalan požalio, obično ako odu postanu ona sorta Srba iz Amerike koja, kako ti kažeš, mrzi sve što je američko. To mi deluje kao sasvim logična tranzicija između ova dva stanja. Mada kontam da uopšte nije smešno.
Sto bi reko Molder u X Files nekada davno: "The Truth is Out There"...

Gde god bili kolektivizam ce tesko izaci iz nas. Potreba da se svrtstavamo u prava i pogresna rasmiljanja, neko svodjenje na neki kolektivni duh, neku predrasudu kako treba i kako ne treba da se misli...

To je deo nase psihologije...
*****************
The values that distinguished country cultures from each other could be statistically categorised into four groups. These four groups became the Hofstede dimensions of national culture:
  • Power Distance (PDI)
  • Individualism versus Collectivism (IDV)
  • Masculinity versus Femininity (MAS)
  • Uncertainty Avoidance (UAI)
Quote from: http://geert-hofstede.com/dimensions.html
*****************


Srbija po ovim dimenzijama klikni
SAD po dimenzijama klikni



Sve se nesto svrstavamo ovde u neke grupe, cemu to? Pricamo ovde o selidbi u zemlju sa najvecim faktorom individualizma, tj. svog sopstvenog razmisljanja, kakvo je da je... Dajmo jedni drugima pravo da misle i rade drugacije.

Plus pogledajete "uncertanty avoidance". Kod nas ljudi u principu ne vole toliko nepoznato, ne vole rizike, otuda i sva ova ovolika debata jel plavlje plavo golubije ili plavo nebo-plavo, i teranje mak na konac na vecini ovih tema, dubljenje do najdubljih dubioza - sta, kako, gde... To je deo mentaliteta.

Last edited by vuxanne; 16.11.2014 at 07:11.
Reply With Quote