View Single Post
  #3  
Staro 23.02.2020, 12:11
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno Union jobs (sindikat) u Americi

Kazu da je san svakog hard working man u USA da dobije union job sa svim benifitima koji union daje. Sada ima li tu istine Boga pitaj.
Evo nekih benifita koje union temsters pruza u moj kompaniji ( United Parcel service) :
- pokriva health insurance za cijelu porodicu
- penzija
- zivotno osiguranje
- long term and short term disability ( bolovanje placeno 60%)
- zastita od otkaza ( jedino ako udonis krivicno djelo ili radis namjerno stetu protiv kompanije)
- advokatsku pomoc za cijelu porodicu ( placa se nesto sitno 9$ mjesecno)

Ovo je mozda I najveci razlog sto sa ostai sa kompanijom posto ovi benefiti su velika stvar. Za sve ovo placam 55 $ union fee mjesecno.
Odnosi I pravila su definisani u ugovoru izmedju UPS I Union Temsters koji se dogovaraju svakih 5 godina ( sada je trenutno 2018- 2023). Ovaj kolektivni ugovor ( kako ga kod nas zovu) je jedna of najvaznijijh I osnovnih stvari koji svaki temsters mora imati uz sebe. Tu je definisani sve , od zasticen na radu ,plata ,benefits itd
U slucaju povrede ugovora od strane kompanije svaki temsters ima pravo da podnese gravience ( zahtijev za zastitu tvoji prava) I tako ostvari I zastiti svoje pravo iz ugovora.
Dacu vam jedan primjer
Pocetkom svake godine potpisuje se lista 9.5 h , to je lista koja stiti radnika od prekovremenog rada preko 9.5 h po danu. Ovdje imamo dvije opcije da prihvatimo da radim preko 9.5 h ili da necemo da radimo preko. Temsters koji je potpisao da nece da radi preko 9.5 h a ostaje raditi ( posto mu daju toliko posla) kompanija je duzna da plati duplo satnicu za vrijeme preko tih 9.5h .
U slucaju da neko iz menadznenta radi union job ( da ustedi kompaniji ili da poveca aproduktivnost ) taj temsters koji to prijavi unionu ima duplu satnicu za vrijeme koje je taj radnik menagmenta radio.
U slucaju da UPS ( menagment) odluci da da vise posla nekom radniku sa manje radnog staza a mene posalje kuci. ja sam placen duplo za to vrijeme koje je on radio.
Posto za svaki radni dan planirano je posla za minimum 8h rada ( to je obaveza menadzmenta ) a temsters zavrsi prime tog vremena ili nisu dobro planirali radni dan placeni smo punih 8 h.
To su samo neki primjer kako sve to funkcionise , naravno za svaki povrede ugovora mora da se podnese gravience sa detaljnim informacijama o vremenu I obliku povrede ugovora ( koji clan, stab ugovora)
Iz ovoga mozete zakljuciti I da nisu bas neki odnosi izmedju menagmenta UPS I Union Temsters. Posto oni ( menagment) je stimulisan za bonusima za nasu produktivnost na radu. Sve to izgleda da strane da mi radim kao jedan dobro organ tim ali mora se paziti na ugovor koji sve definise I niko ne smije da narusava povredu odredjenih prava bez odredjenih posljedica.
U peek seson ( od 15. novembra do 20 januara) su pravila malo drugacija, oni mogu da nam daju posla ali ako prolaze 60h sedmicno moraju da placaju duplo. U ovom periodu nema zastite 9.5 / h pa nekada radimo I po 14 sati dnevno.

Nastavice se ....
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote