View Single Post
  #17  
Staro 02.09.2008, 23:04
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Ja sam mislila odma sve novce stavit u checking (nesto malo u neki savings), mislila sam da preko debit kartice onda mogu normalno kupovat preko nje ovisno o tome kolko imam na checking account. Normalno mislila sam ostavit nesto kesha da mogu kupit prvo sto mi je neophodno. Za kolko dana se dobiva debitna?
Posedovanje savingsa ti daje dodatne poene kad apliciraš za novi kredit jer onda znaju da misliš i na budućnost, a ne samo na kredit (šta ako ostaneš bez posla?). Savings account je nešto najnormalnije otvoriti u koliko god banaka hoćeš isto kao i checking, te je totalno preporučljivo imati savings sa makar 50 kinti tamo (ili još bolje, sa 300 recimo u Chase, da ne lupaju $4 za održavanje)....

Dok nemaš checking/savings, keš držiš. Čim dođe kartica (obično do 2 nedelje), sve bacaš u banku i od onda plaćaš "platnom karticom".

(Radi pojašnjenja, "platna kartica" je vrlo dobar izraz na našem jeziku koji podrazumeva plastiku, odnosno VISA, MasterCard, Discover, AmericanExpress... to da li je ta kartica povezana na savings, checking, credit account ili nešto treće (fondovi), to prodavca ne zanima; on prima kartice, i njemu banka plaća. Odakle banka uzima kintu, njihova/tvoja je stvar.)


Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Mislila sam dali se moze otvorit checking kod Chase npr. i CD/MM a ne savings? Dali poslje kod izdavanja kreditne kod npr. BOA ima veze dali je savings ili CD? DAli ljudi stavljaju otpocetka nesto u taj savings? Ja sam mislila cisto radi toga ako zatreba ne daj Boze, pa da se stedi od samog pocetka. Stavila bi recimo 1000 $ za pocetak u CD/MM (mislim da se iz jednog od dvoga moze vaditi novac kad hoces)
Može, ali o savingsu već rekoh šta sam imao; ne preskačite ga. Ako imaš, stavi nešto i u CD/MM. Međutim, vidi, vagaj malo. Ako staviš 1000 na 6 meseci na 3% yearly, dobijaš 1000 * 0.03 / 2 iliti 15 kinti, pa od toga odbijaš porez na prihod.... Ja bih rekao da se za početak ne treba zezati sa tim. Ja recimo, još nisam posle evo 3 godine; mala je dobit. Teoriju znam, ali nemam potrebe trenutno za tim. Ja sam to više preporučio za one koji prodaju stan tamo, pa nose petocifrene sume....

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Znaci li to da se secured vise ne zove secured posto racun nije zakljucan? ne kuzim to bas. Ako vise BOA nema moj depozit, koliki ce mi onda biti limit? Dali opet 500 ili sto oni odrede?
Zatvoriti saving nalog znaci zatvoriti savings account kod BOA?
Fraza "secured" ne označava apsolutno ništa više od ovoga: izdavač kartice (BofA) se "osigurava" da neće izgubiti ništa napraviš li pizdariju sa kreditom. Prevedeno, secured je apsolutno identična bilo kojoj drugoj, bilo debitnoj bilo kreditnoj, platnoj kartici. Banka ti ukine taj "secured flag" kad vide da si dobar, nakon reevaluacije (na svakih 6 meseci).
Limit ostaje, povećava se u skladu sa 1) FICO skorom 2) rejtingom koji uživate u toj banci.

2)* e, iz tog razloga mislim da je bolje prvu karticu stalno koristiti (prebacivati lovu sa checkinga i za sve nju koristiti)

Da, zatvoriš samo savings u BofA i podigneš ono što si na početku dala. I teraš dalje, sve ostaje isto.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Da sad uzimas secured bez fee koju bi uzeo? Dali bi nama koji tek dodemo dali bez fee? I dali ta secured nakon sto ti posalju da vise nije secured postaje obicna kreditna?
Definitivno BofA. Mislim da daje najbolji odnos cena/kvalitet, jaka je banka, oni mi i kredit za auto drže, ima ih svugde, ne vidim loše elemente. Posle godinu dana ih treba zvati telefonom i pretiti da ima puno boljih banaka koje će vam dati bolje uslove, i skinuće yearly fee.

Ovo oko pojma "secured" sam odgovorio iznad.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Znaci nemogu npr. dodati 1000 na tih 500 pa da bar odjednom mogu napravit pravi shoping? Kako cu onda kupit namjestaj, ne valjda keshom?
Ne, ne možeš. Sve što ti je preko limita na kreditnoj (tj preostalog kredita, pardon), plaćaćeš debitnom karticom, odnosno svojim kešom odmah (koji ti stoji na checkingu do tada već).

Odlično, podsetila si me! Kada otvarate checking, oni vam u startu daju debitnu karticu koja ima (mislim) dnevni limit od 2000$ i 500$ po transakciji. Ja kad sam hteo da kupim veće, bila je declined, pa sam morao da zovem direkt sa kase banku da odobre transakciju i povećaju limit. Savet - tražite odmah 1000 limit po transakciji, objasnite agentu banke kad otvarate račun da ćete kupovati nameštaj, srediće vam to odmah.

Verujte mi, više od 1000 dnevno vam ne treba, ma šta hteli kupiti.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Ma na te sam trgovine mislila radi odredenih benefita, popusta i drugo. I zato sto sam procitala da se time podize FICO score. Znaci mislis da mi ni nebi dali npr. za Walmart? TAmo doista mislim potrosit oko 2000 jer imam namjestaj, kuhinjsko posude, tanjure, TV, pa autosjedalica za bebu i hrpa drugih stvari. Mislila sam kako da to kupim a da mi odma ide FICO kad vec trosim hrpetinu novaca. Dali ljudi generalno koriste to ili ne? Ili bi mi limit bio tolko mali da se ne isplati stalno filat iz checkinga?
Iskreno, tamo mislim da ne bi jer nije secured i ne verujem da daju ispod 1000 kredita. U tom slučaju te odbijaju 100%. To koliko hoćeš da potrošiš njima je sve jedno, platila debitnom ili kreditnom.

Ljudi ih koriste, ali mislim da treba imati (moje skromno mišljenje) 2 kreditne kartice, a ne te. Onda moraš stalno da vijaš kad je nešto na preferred account discount-u, a po meni je vreme dragocenije. Na veliku (skupu) robu i tako ne daju baš često discount zato što je Walmart i ekipa već najjeftinija. Oni to više zbog odloženog plaćanja robe, ali treba ti kredit za to. Ovaj mi uopšte ne deluje kao početni.

Sve u svemu, mislim da su uštede na ceni robe toliko minimalne da se ne isplati; bolje je kreditnom plaćati po meni.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Jel FICO isto razlog zasto bolej kreditnom nego debitnom? Evo jedni frendovi su vec tamo i placaju sve debitnom. Znaci sve im se direktno skida s place? Nema prebacivanja. Znaci jel jedini razlog zasto bi covjek koji ne misli koristiti kreditnu za zaduzivanje ipak koristio kreditnu radi fico score-a? jel ako pogledas, zapravo je manje glavobolje sa debitnom. Kupujes kolko para imas i to je to, najslicnije nasem standardu na koji smo naucili. Koja su tvoja razmisljanja o tome?
Nije. To ti je dobro zbog onog gorenavedenog pod 2). Kod te institucije (BofA?) ti raste rejting, oni ti odobravaju veće limite, smanjuju ti APR (interes), a dobijanjem većeg kredita raste ti "ukupna vrednost", tj available credit. Tako da, ako gledamo neposredno, odgovor je onda i "jeste".

Poenta je izgraditi kredit, a plaćanjem debitnom ne dobijaš apsolutno ništa. Ovako bar praviš nešto, i dobićeš opciju da imaš više kredita! Naravno, ne treba se prezaduživati. Ali ako oni vide da imate recimo najdužu karticu od već 5 godina, na njoj 0 od 7000 dolara, to se sve broji ka većem FICO-u. Ako imate vrlo malo potrošenog kredita, a vaše recimo 2 kreditne kartice od po 5000 dolara nemaju balanse (otplatili ste sve kredite), onda možete da vadite kredite, odlični ste.... (ne znam baš kako da objasnim... )

Recimo ovako: ako vam je prvi kredit kreditna kartica (koju možete koristiti uvek, bilo gde), a tek posle x meseci ćete vaditi sledeću, onda je ta kartica najduži kredit koji imate. Njega treba očigledno držati svih 7 godina otvorenog! Dakle, treba raditi na toj kreditnoj kartici, a ne samo otvoriti je i držati kući - ukinuće je. Ovako gradite finu istoriju i dobar rejting kod odlične banke i kredit kreće sa odlične tačke.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Kad je billing cycle? Jednom mjesecno?
Da. Obračunski period, kad ti šalju statement (izvod) poštom sa spiskom na šta si sve trošio koliko i kada, itd itd... Ako pratiš račune preko neta (definitivno preporučujem), onda znaš i pre nego što ti stigne pismo koliki ti je interes recimo ili da li su ti povećali kredit. Sve to vidiš i online.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Jel se ta moze koristiti u Evropi?
heh, nije ovo Balkan. Na ove debitne/kreditne kartice gledaš kao na osigurano zlato. Prolazi svuda! Ja sam plaćao u našim restoranima sa BofA, vadio na bankomatima, plaćaš online, offline, telefonom, ma zamisli da ti je apsolutno sve dostupno, gde god je znak VISA/MC! ma američka kreditna kartica, razumeš!?

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
Znaci definitivno ako zelimo kreditnu pocet sa secured? Nikako sa onim za bad credit jer vidim da ima i takvih. Mozes usporedit te za bad credit i secured?

Nakon kolko vremena nakon secured mogu uzeti neku drugu kreditnu. Kazes da ce nakon 6 mjeseci poslati da nisam vise secured, tako da pretpostavljam da trebam uzeti novu. Mislis da ce mi tada dati kao Cash/Reward kreditnu? Sto mislis o takvima i onima sa avionskim miljama? IMas neki predlog?
Postoji izreka koja kaže "no credit is better than bad credit!". Dakle, sve jasno.

Definitivno bih preporučio secured za početak. Walmart ni nećeš koristiti baš stalno, a kreditnu možeš uvek i svugde. Ako je ne zatvaraš, upravo ta kartica će ti držati "longest credit line" stavku - jer ćeš drugu kreditnu tek vaditi 6 meseci nakon prve, odnosno nakon dobijanja posla, znači ihahaj od sad.

Tri credit inqiries (zahteva za kredit) su maksimalni limit koji ne udara penale na FICO skor (too many inquiries). Znači verovatno možete već za 4 recimo meseca da vadite drugu....
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote