View Single Post
  #27  
Staro 04.01.2013, 11:57
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Nije bas tako lako ni za elektricare. Ovde postoje kodovi po kojima moras raditi. Da bi uopste radio kao elektricar, moras da zavrsis skolu i dobijes licencu.
Naravno da nije. To svi misle pre nego sto dodju ovde, a onda provalis da je manje vremena potrebno da postanes nurse nego licencirani vodoinstalater ili elektricar...

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cro007 Prikaz poruke
pozdrav Magelan, imam pitanje. znaci ako netko zavrsi prvo srednju medicinsku (kao sto si rekao nije od pomoci tamo), i onda nastavi svoje skolovanje na visokoj skoli za medicinske sestre i zavrsi tocnije dodiplomski i diplomski studij sestrinstva, koje zvanje od:

CNA - Certified Nurse Aide

LPN - Licensed Practical Nurse (LVN - Licensed Vocational Nurse je ekvivalent u CA i TX)

RN-ADN - Registered Nurse - Associate Degree

RN-BSN - Registered Nurse - Bachelor of Science in Nursing

RN-MSN - Registered Nurse - Master of Science in Nursing

NP - Nurse Practitioner

DNP - Doctor of Nursing Practice

dobiva?
hvala na odgovoru!!
Ako je visa medicinska tj. sada strukovna zavrsena u BGD, to je ekvivalent
RN-ADN tj. RN koja si se skoluje po Junior/Community Colleges. Kako se kotiraju Banja Luka i Zagreb - nisam siguran jer se tamo isto nesto menjalo. Treba uvek proveriti sa www.cgfns.org

To sto u exYU drzavama po privatnim novopecenim skolama, a cak i po nekim drzavnim zovu "bachelor", u US je to po broju kredita daleko od Bachelor Degree... Sa tim se ne treba zanositi jer kad se ovde uradi ekvivalencija i preracuna broj sati, to je daleko manje od minimuma neophodnog za Bachelor Degree.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Hertzog Prikaz poruke
Kod nas na fakultetu se pre par godina pojavio smer Zdravstvena nega, koji (cini mi se) traje krace nego stomatologija/farmacija/opsta med...

Kako se to tretira u USA?

Mozda gresim, ali cini mi se da je se sa tim zvanjem kod nas postaje visa medicinska sestra (kod nas)... Racunam da je to u USA priznato



p.s. Magelan, do kojeg si ti stepena dosao u ovom skolovanju za nurse
Ja sam LPN - Licensed Practical Nurse. To je advanced certificate. Satnica je u CHGO $20-25/hour.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Ja znam djevojku koja je zavrsila nursing u Poljskoj. To je bilo poslije srednje skole + 2 godine. Znaci kao college level. Ovde je samo iradila drzavni ispit.
Medjutim, sve vise i vise traze od nurse da ima BA stepen. Tako da je ona otisla ponovo u skolu da polozi ralziku da dobije BA degree. Ovo se moze i online zavrsiti.

Tako da vjerujem da bi mogli pustiti te sa visom skolom da urade ovde smao drzavni ispit, ali nsiam 100 % siguran.

Isto je dobra fora za one koji vec imaju kod nas neki fakultet zavrsen (BA), i zele da promijene zanimanja i postanu nurse, mogu da za nekih 18-20 mjeseci da zavrse ovde. Naravno ovde nisu uracunati neki prerequisites. Zavisino od faksa, trebace vam 6 ili vise ispita polozenih.
Da, ona je iz Poljske dobila ekvivalent RN-ADN. A sad ide na RN-BSN bridge program. To je uglavnom online. Samo je akademska titula u pitanju, ne polaze ponovo drzavni kad dobije titulu BSN.

Tacno je da bolnice po CHGO sve vise i vise traze BSN. To je prosto zato sto je u CHGO iz nekog razloga prezasiceno trziste. Inace po nursing & rehab centrima ima posla za sve
Reply With Quote