Tema: US vs. EU
View Single Post
  #1  
Staro 09.08.2015, 15:18
sofija1966 sofija1966 je offline
Član
 
Datum prijave: 09.08.2015
Poruke: 8
Nepromenjeno US vs. EU

Citat:
Prvobitno poslao korisnik tapir.hr Prikaz poruke
pozdrav iz chicago.

proslo je 6mj od dobivanja vize i napokon sam prije par dana dosao u usa, ali samo na 2 tjedna da pokrenem proceduru izdavanja green card pa se vracam kuci.

prvi put sam u usa - i evo mojih prvih dojmova:

- za razliku od europske, okolina ovdje mi je skroz nekak bljedunjava, kao da im nedostaje boja da zgrade pofarbaju i u nekoj drugoj nijansi osim ove crvenkaste i zuckaste. cak je i priroda nekak blijeda, i cvijece na koje tu i tamo ovdje naidjem je izblijedilo.

- javni prijevoz u chicagu je solidan, ali u usporedbi s onim u njemackim gradovima i nije bas nesto - "L" stanice ovdje su dosta slabo uredjene, zastarjele, mnoge s drvenim podovima, dok je u njemackoj U-Bahn i S-Bahn poprilicno 'high tech' - neke stanice pod zemljom imaju cijele shopping centre.

- chicago mi je iznenadjujuce neuredan i prljav (izuzev downtown-a)

- downtown je impresivan, zgrade su uistinu wow i tako neceg nema u europi. iznenadjuje me da navecer nema ljudi i nikakvog zivota na ulicama downtown-a. dobio sam objasnjenje da je to zato jer je downtown 'business area', ali nisam skuzio postoji li ovdje uopce area gdje ljudi navecer onak setaju po ulici, hang out, drze se za rukice i sl.

- ameri su mi opusteniji, pristupacniji i otvoreniji od eurpoljana


nije bas da bih trebao suditi usa samo po jednom gradu, ali sve skupa usa mi djeluje nekak bezbojno, cak pomalo i zastarjelo i sad puno vise cijenim europu i europske gradove. u svakom slucaju, dosta je drukcije od europe.
Po povratku iz Čikaga, Bostona i San Franciska, u kojim sam provela dve i po godine, evo mojih utisaka na ovu temu:

1. Aerodromi na koje smo sletali su stari i obični; očekivala sam daleko više kada smo kretali u SAD; recimo aerodrome slične nemačkim, švajcarskim ili španskim;

2. Kuće su im takođe stare i izgledaju neuredno; ono što sam (kao arhitekta) primetila jeste da im je enterijer (eksterijer posebno) ostao u prošlom veku; 99% kuća i stanova ne poseduju ugradne vodokotliće, a tek nešto više njih ugrađuje ringle u okviru kuhinjskih ploča; mali broj koristi PVC prozore i električni, cable-TV i telefonski kablovi su zaista zastrašujući u vazduhu, ostavljaju utisak da ste ušli u Meksiko ili Venecuelu; zemlje Evrope su ovaj model napustile potkopavanjem infrastrukturnih kablova pod zemlju; kuhinje, kupatila, nameštaji, isl. su svetlosnim godinama iza Evrope;

3. Oznake na autoputevima (navigacije prema gradovima) su ispisane i dalje običnim odštampanim slovima, dok je u EU uglavnom veći deo digitalizovan barem deceniju i po;

4. Apoteke im takođe izgledaju daleko starije nego u Evropi;

5. Držanje tepisona i drvenih stolarija u većini stanova, kuća, državnih institucija, apoteka, itd. nisam očekivala kada sam dolazila preko Antlantika;

6. Podzemne stanice su mi mnogo ružne i ne priliče državi koja se nalazi u 21. veku; tkz. "subway cars" su barem dve decenije iza Evrope;

7. Ulice su u načelu mnogo prljave i neuredne, postoje čista naselja koja normalnije izgledaju, ali u globalu podsećaju na zemlje trećeg sveta; toliko je zarđale infrastrukture na sve strane;

Suma sumarum, u odnosu na Evropu, Amerika je daleko zaostala, rekla bih da prosečan srpski građanin ima veći kvalitet (ne standard!) života od Amerikanca, čemu verovatno doprinosi i broj emigranata koji rade ili žive u Zapadnoj Evropi, pa donese tehnološke novine u Srbiju; isto tako i geografska blizina Evropi (odnosno izolovanost u američkom slučaju) čini svoje.

SAD imaju svojih pozitivnih strana, ima finih mesta za videti i upoznati Majku Prirodu, ali je ipak puno siromašnija od Evrope.

Last edited by sofija1966; 09.08.2015 at 15:30.