View Single Post
  #2  
Staro 14.01.2018, 14:43
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik elefteros Prikaz poruke
Nedavno me je prijatelj zainteresovao da se pozabavim temom ulaganja na berzi. Njegov predlog su bile kompanije iz Kanade koje se bave marihuanom, jer uskoro treba da se glasa za legalizaciju kod njih, pa postoji šansa da akcije ovih kompanija skoče.

Pitanje za mene je bilo - na koji način mogu da se kupe akcije?

Drugi, i naš zajednički prijatelj, piše mi sledeće uputstvo - kao korisnik usluga Bank of America, imam mogućnost da checking account povežem sa Merrill Edge servisom preko kojeg mogu da kupujem i prodajem akcije.

Za akcije čija je vrednost ispod 1usd - na računu moram da imam 25.000 dolara!?

Za akcije čija je vrednost iznad 1usd - nema ograničenja.

Mene zanima da li neko od aktivnih članova foruma ima iskustva sa ovim?

Odnosno, iskustva sa ulaganjem na berzi
Nije neka preterana filozofija kupiti akcije. Treba znati koje akcije kupiti i tu situacija postaje zamrsena...

Ja sam recimo pre dve godine otvorio racun u Charles Schwab-u koji je pre svega brokerska firma ali su u nekom momentu uveli i mogucnost otvaranja checking account-a zajedno za brokerage account-om. U tom momentu mi je taj checking bio primaran jer ne postoji mesecno odrzavanje racuna i za koriscenje debitne kartice se ne naplacuje international fee sto je meni odgovaralo po obe tacke (tada sam vise vremena provodio na Grenadi nego u US). Na brokerage account-u sam drzao tipa $3 cisto da mi ne ugase racun.

Prosle godine u nekom momentu sam krenuo da israzujem opcije na Charles Schwab aplikaciji vezane za brokerage account. Posle par nedelja istrazivanja kupio sam kontigent akcija u BMW-u, a par meseci nakon toga jos jedan kontigent kod iste firme. Proces kupovine je prilicno jednostavan. Ulogujes se na aplikaciju, krenes u pretragu kompanija cije su akcije dostupne za kupovinu, izaberes broj akcija koji zelis da kupis, na to se dodaje fee koji institucija naplacuje za tu transakciju i potvrdis transakciju. Nakon toga dobijes email o potvrdi transakcije i u roku od recimo 24 sata kada se transakcija rasknjizi akcije ce se pojaviti na tvom nalogu. Pretopostavljam da Merrill Edge funkcionise po slicnom principu.

Charles Schwab app je poprilicno pregledna i svakog dana mozes da pratis kretanja vezana za akcije koje posedujes (grafikoni, statistike itd, itd).
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote