View Single Post
  #127  
Staro 18.04.2014, 00:17
Makovi Makovi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: LA
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 85
Nepromenjeno Izvjestaj iz Californie

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnny_nyc Prikaz poruke
eto vidiš da je dobro krenulo a još nisi do amerike došao (doduše u ovom trenutku si već LPR) lijepo se sada smjestite i malo dođite k sebi od jet lega i emocija pa na upijanje pozitivne energije, to nama tek slijedi. javi kako je sve prošlo! pozdrav iz ri-rh
Dragi prijatelji!

Evo napokon da ulovim malo vremena od ovih silnih uzbuđenja da vam sve opišem kako je teklo.

U Zagrebu prtljaga - Croatia Airlines dopušta 8kg ručne, 23 kg predane prtljage. Mi smo sigurno imali 24-25 sva tri kofera, ali ako naglasite da se selite nećete imati problema. Ručnu niti ne važu tako da natrpajte tamo ako imate kakvih težih stvari, bitno je samo da dimenzijama odgovara vašem prijevozniku (mora stati u overhead compartement).

Let Zagreb-London odličan, čekanje u Londonu pet sati. Moja supruga i mala prvi put letjele i obje odlično podnijele. Ako netko putuje s djecom neka svakako ponese kiki ili neke druge karamele onako što se teško žvaču jer se bubnjići uvuku pa uši bole. Od žvakanja bude djeci lakše-stvarno dobar trik.

U Londonu 5 sati čekanja - na aerdoromu se jako lako snaći, čak i unatoč tome što te od terminala 3 na koji sletiuš do terminala 2 gdje smo nastavljali vozi autobus. Heathrow ima samo 45 minuta besplatni wifi, ali ako se prije polaska besplatno učlanite u Heathrow rewards club dobijete duplo vrijeme (sat i pol). Tako smo supruga i ja imali 3 sata interneta da se svima odmah javimo. Kupite i malo kredita na Skypeu (najmanji iznos pet dolara) pa možete zvati svoje da se ne troši roaming ako nemate wifi u tom trenutku. Na Heathroeu bila akcija djeca jedu besplatno pa smo s ručkom prošli jako jeftino.

Nastavak putovanja odličan, airbus A340-600, Virgin Atlantic. Sjedišta 2-4-2. Vrlo blage prekooceanske turbulencije u jednom trenutku kao da se voziš u autobusu pa malo vibrira - ništa više od toga. Ali brate 11 sati, a cijelim putem sunce. Već svi hodaju po avionu i tako smo se i susreli s našim ljudima s djecom koji tamo žive već desetak godina-dogovor je već pao da se vidimo oko Uskrsa (katoličkog:-)

Virgin ima fantastični entertainement u avionu, daljinski upravljač žicom povezan s tv-om sa nekoliko desetaka filmova, igara, dokumentaraca, serija... sto čuda! dobili nekoliko obroka, grickalice, čak i pizzu nekakvu iz mikrovalne bog sačuvaj. Onda engleski čaj ili kava... vrlo zgodno.

E sad.

Stigli u LA i prije vremena - zahvaljujuci forumu odmah sam znao da ne idemo na visitors nego da moramo na US CITIZENS/LEGAL RESIDENTS. Zapamtite da ste po dobitku LEGAL RESIDENTS. Tamo je naravno manji red bio, ali su nas zato tražili da idemo u posebnu prostoriju gdje su već čekala dva-tri hispanca. Kaže moraju nam još uzeti fingerprints. I stvarno je bilo tako, dali fingerprints, a sad nas je trebalo unijeti u kompjuter, ali njima se tamo nije jako žurilo to napraviti. Zaista je trajalo dva sata, od 19-21. Tek je na kraju službenik poslao drugoga i rekao mu nešto kao "ovo je familija, imaju dijete, odi ih upisati da ne čekaju". U međuvremenu vidim vrte se naši koferi- dobra vijest - stigla sva tri, loša-ne možemo do njih. Pitam što sa prtljagom, kaže donijet će je predstavnik Virgina. I stvarno, prvo je u imigracijskom išao provjeriti čije je to, a ja sam se već bio razmaho da je naše.

Inace, sa pecatom smo na ulazu dobili papir sljedeceg sadrzaja:

dobro dosli u Ameriku, vasa pecatirana viza vrijedi kao zelena karta godinu dana od datuma ili sve dok pravu zelenu kartu ne dobijete u posti. S njom mozete nesmetano ulaziti/izlaziti iz zemlje i traziti posao (!)

Htio sam našoj domaćinki s aribnba javiti nekako da smo sletjeli ali nisam mogao-nema signala jer je nekako "pod krovom", nema wifi signala, a čim primiš mobitel, dođe jedan pa viče "gledaj znak" - zabranjena uporaba mobitela. Sav sam se preznojio da nećemo stići, još razmišljam kako će strpati sve te kofere u auto, letimo van iz imigracijskog kad su nam pečatirali vize, brzo lovim wifi s namjerom da pošaljem ženi skype da smo tamo, kad eto nje ispred mene... s najvećim kolima koje sam ikada vidio. Neki pick-up chevrolet escalade, ali ima iza krov. Mogla je ponijeti još i omanjeg slona s našom prtljagom.

Savjet: nemojte rentati na aerodromu. Ova osluka da rentamo auto drugi dan pokazala se izvrsnom. Aerodorm je vec bio poluprazan, sve rentacar kompanije zatvorene i ne samo to, nego sve i da je radilo naplatili bi skuplje jer se na aerodromima naplaćuje neki poseban fee. Zaista ne bi stigli pokupiti auto da smo ga rezervirali, sve i da je netko radio tamo.

I kako je to dobro prošlo, od tada sve ide nabolje.

Jučer, drugi dan-ssa office. Javlja se domaćinka dajte da vas povezem, kazem-izvrsno. Ona radi od kuce i ima vremena, kaze. Tamo dobili broj i ispunili aplikaciju i kad smo nakon 20ak minuta dosli na red, kaze nam "ne mozete dobiti ssn dok ne porde 10 dana od pecata na vasoj vizi-prijavili su vas oni na aerodromu i ako vas sad prijavim i ja doci ce do sudaranja u sistemu i jos biste mogli imati i problema."

Tako da su sve price o cekanju istinite, cini se, ali svakako odite u ssn prva stvar, nemojte cekati da dode postom. Cisto da izvidite.

Domacinka nas je tada odvela u shoppping, prisjetio sam se 1996 kad sam bio u Americi i nasao sve one fine stvari kojih kod nas nema... EGGO vafli za dorucak smrznuti sto se stave u toster pa se jedu s putrom i javorovim sirupom, vodenasto nemasno mlijeko na galone.... ali nasli smo i Nuttelu i nescaffe... jedino nema od vanilije sto voli moja zena, ali imaju druge marke.

Poslije smo isli rentirati auto u ENTERPRISE koji se nalazi bas ovdje u Lakewoodu.

Opet je pomogao forum-zaista nisu htjeli drugu karticu primiti nego American Express. Netko je lijepo i saljivo napisao: "ne mogu biti ona tiskana slova tvog imena nego mora da budu ISPUPČENA na kartici"

I jos nesto: na forumu sam na vise mjesta nasao da ne treba medunarodna vozacka, ali meni su je trazili, cak su savjetovali zenu moju da ne vozi s obzirom da samo ja imam medunarodnu. Uzeli smo na tjedan dana i po savjetu mog ujaka koji mnogo poslovno putuje u Americi trebalo je kostati oko 300 dolara za tjedan.

Dovezla nas nasa domacinka (kakva izvrsna domacinka!) i isla s nama vidjeti auto. Odmah smo vidjeli da ce biti toyota yaris jer su ostali bili sve neki mercedesi na parkingu. KAze on: 80 dolara na dan

Kaze domacinka pa kako to, ja u talanti rentam za 30, odem na internet i nadem jeftinije

Kaze on s onim svojim americkim osmijehom od uha do uha "eto onda moze za 45"



Kaze domacinka ja sam clan americkog autokluba, moze li popust? Moze, kaze 5%.

I jos nam je zena poklonila autosjedalicu (onu samo ispod guze) za malu!!!

e sad, s obzirom da niti jedan imigrant nema nikakvo americko osiguranje, morate na to nadoplatiti. Ima jeftinija varijanta gdje enterprise placa ako je drugi vozac kriv i druga 80$ skuplja gdje placa bez obzira tko je kriv (plca stetu i na drugom automobilu). Tako da nas je sa skupljim izaslo nekih 400$. Skupo, ali samo radi tih 80ak dolara vise. Ali ne mogu se igrati. Tu je promet grozan, automatski mijenjač (je lakše, ali mi nismo navikli), imam dijete u autu...

I sad imam tjedan dana da nabavim auto.

Uzeli odmah auto i do prvog walmarta- straight talk o kojem sam pricao na drugoj temi zaista odlicno radi, kupi se starter kit 65 dolara u kojem se dobiju sim kartice (dobije se at&t gsm, at&t cdma i tmobile gsm i tmobile cdma)-ako izaberete gsm radit će s otključanim iphonom. Da li radi moze se provjeriti na straighttalk.com prema serijskom broju uredaja.

Kupio sam najprije jedan samo da provjerim pa ako radi meni kupit cu i zeni. Kad ono...nema usluge pise. Ja pitam sto je sad, oni kazu, morate se registrirati online. I stvarno. Vratimo se kuci, spojim se preko kucne mreze, slijedim upute, resetiram telefon i sve radi! Vratio sam se u ducan i aktivirao i zeni. To se moze nabaviti samo u walmartu (ima na svakom cosku) i mora se nadoplacivati 45$ mjesecno da bi broj ostao aktivan, ali zato ne treba nikakva ugovor, nista!

Sad kad imam telefon i auto morao sam brzo iskoristiti da u tom tjednu rijesim razgovore za poslove koje sam ugovorio preko maila jos u Zagrebu-javio sam se putem maila da sam available za razgovore, da sam u LA-u i da imam novi broj- gotovo odmah stogao mail "mozete li sutra ako vam nije prebrzo"- asto ne bi moglo!!

I odmah stigla i sms poruka od drugog poslodavca- moze u subotu!

Tako da sutra i prekosutra ima razgovor za posao!

Eto nisu tri dana prosla.

Da proslavimo otisli danas na Long Beach vidjeti ocean. Nitko se bas ne kupa ali smo vidjeli delfine!

Sjedim na terasi kratkih rukava, bilo je danas nekih 23 stupnja celzijusa (ne mogu nikako na milje i farnhajte se naviknuti - imamo i GPS iz Zagreba, nabavili od jednog naseg karte amerike, sve radi odlicno! Svakako se raspitajte i nabavite neki jeftini garmin ili nesto sa kartama amerike- jako dobro dode i sigurno radi!)

Sta da vam pricam!

Mene California mazi!

Sve je toliko drugacije, ali vec se za ovakva iskustva stvarno isplati!

Zelim vam svima svu srecu i pitajte BILO STO, ovdje sam!!
Reply With Quote