Tema: US vs. EU
View Single Post
  #13  
Staro 12.08.2015, 23:40
sofija1966 sofija1966 je offline
Član
 
Datum prijave: 09.08.2015
Poruke: 8
Nepromenjeno

Citat:
JJos jedna generalizacija. EU ukupno mozda ima veci GDP ali je i sa 200 000 000 ljudi vise. Tako da GDP pada u vodu:
Zaista?

Per capita u državi koja ima toliku razliku u distribuciji novca je malo nenaučno, složićeš se.



Kupus i meso = sarma.

Po istom principu, per capita pada u vodu; ne možeš da brojiš dohodak koji imaju milioneri (čuvenih 1% najbogatijih) i ostatak srednjih i siromašnih i onda to staviš u listu. Ajde da izbegnemo onda ovaj problem i pogledamo posedovanje bogatstva kroz tkz. per adult, a nakon taksiranja:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ncome_equality

United States of America 44,911
Switzerland 95,916
Germany 49,370
Austria 57,450
Netherlands 83,631
Sweden 52,677
Denmark 57,675
France neverovatnih 141,850
Spain 63,306
Norway 92,859

Dakle?

Prosečan (median) američki adult u SAD ima manje bogatstva u rukama od 90% Evrope.


Citat:
Kad se pogleda iz koji skola dolazi najvise radova i iz kojih skola dolaze ljudi koji su vodeci u svetu nauke i tehnike sve je vise nego jasno.
Iz Evrope.

Izačunaj ukupan broj radova iz cele Evrope, ne država pojedinačno.



Evropa: 9 351 392

SAD: 7 846 972

Ko doprinosi više, momče?

Citat:
Medicinski centri u Hjustonu su medju najboljim u svetu. Najbolje rangirani univerziteti su isto u USA (MIT, Stanford, Berkli, Kolumbija...).
Ovo bi trebao da dokažeš, budući da se Boston tradicionalno smatra centrom medicine u SAD. Suprug mi je radio u Massachusetts General Hospital, koja se smatrala vrhom američke medicine i dalje tvrdi da je evropska medicina bolja.

No, ovo naprosto nije tačno što si rekao. Medicina nije egzaktna nauka i budući da mi je suprug hirurg, vrlo sam u medicinskim vodama.

Ne kažu bez razloga da je nemačka medicina najbolja na svetu.

Ali farmacija jeste egzaktna nauka. Najmoćnije farmaceutske kuće sveta su evropske.

http://www.pmlive.com/top_pharma_list/global_revenues

No, ovo je zaista besmisleno bilo kako, jer nije svrha da ovde merimo ko je jači, već nešto sasvim drugo.

Citat:
Recimo ja sam moj auto platio $21000 u Nemackoj je taj auto 32000e.
Eto, mi smo ML Mercedes platili u Frankfurtu jeftinije (55 000 €) nego u Bostonu ($71 000).

Zašto bismo o tome pisali na forumu, ovo nije javna kuća ili pijaca. Moraš da se civilizuješ malo više, kada pokušavaš da napraviš poentu.

Ovo što si ti uradio sada jeste bilo ad hoc generalizovanje. No, potpuno je nebitno, povlačiš me da pljujem SAD, iako to nije namera i izgleda jako neetički i ružno, tvoj infatilni pokušaj da održiš svoje samoobmanjivanje povlači takvu spregu.

Citat:
Sto se tice stope kriminala ona se u USA meri mnogo bolje nego u EU. Svaki poziv policiji se registruje i mozes veoma lepo videti ko zove i zasto zove. Ima gomila crime watch sajtova gde se sve lepo vidi. U EU nemas listu sexualnih prestupnika i njihove adrese tako da nikad ne znas ko ti je komsija i gde se selis.
Zaista? Koliko procentualno SAD imaju zatvorenika? Proveri, pa nam javi.

No, Obama i zvanični podaci se ne slažu s tobom. No, verovaćemo tebi. Kao što ćemo verovati da je bolje držati tepisone iz kuće koju si linkovao nego parkete ili laminate.

Za normalne ljude, koji nemaju potrebe da veruju meni ili ma bilo kome, evo zvaničnih podataka:



Ostavite emocije na stranu.

To i govorim. Drvena kuhinja (zaista nije flejm, moja majka je imala takvu pedesetih godina), rerna iz osamdesetih, frižider nije obučen, mašina za pranje sudova nije obučena, stari model kupatila u kome ponovo nije ugrađen vodokotlić, tepisoni na sve strane... Ne znam šta si želeo da postigneš, no, ja o ovome sve vreme govorim. Vidim da smo se barem oko toga složili.

To je, ma šta ti i ja želeli, staro i prevaziđeno. Ovo za evropske uslove predstavlja 20. vek. Ovde nije poenta da ja budem u pravu, nego jednostavno konstatacija stvarnosti. Imam utisak kao kada se raspravljam sa kreacionistima o evoluciji, pa oni neke očigledne stvari namerno ili nenamerno ignorišu.

Pritom, potrebno ti je $580k i gotovo $900k za ovo? U jednom Dallasu? Nemoj molim te, za pet puta manje novca možeš sebi da priuštiš moderan dom u EU. U kome ćeš biti siguran i okružen modernim i sekularnim društvom (naravno, nije pravilo, ali je trend). Bez kreacionističkih lunatika, gde se ceni pragmatičnost, a ne dogma. I gde ne može svaki sociopata da uđe u prodavnicu i nabavi pištolj ili pušku i ubije te na ulici, u školi ili nedavno, u crkvi.


Citat:
Sto se tice dobrih i losih naselja... Pogledaj malo naselja oko Pariza ili bilo kog veceg EU grada... Puno imigranata i kriminala...
Barem 10x manje nego u SAD.

Pogledaj i sam oko sebe. Živela sam u San Francisku, videla sam, nema potrebe da mi prodaješ priče o Zalivu. Prosjaka na svakom koraku. Ako ćemo dovoditi u sumnju činjenice da su nasilje i stopa siromaštva nekoliko puta veće u SAD nego u EU, onda zaista nemamo o čemu da pričamo. Emocije su jedno, stvarnost nešto drugo.


Citat:
Mislim da je to mnogo bolje od standarda u EU i mnogo bolje od onoga sto mozes dobiti za taj novac u EU.
Kako da ne, tepisoni i stara kupatila sa drvenim ili metalnim prozorima su iz 22. veka.

Pobogu momče, odrasti.

Citat:
Nije isto ziveti u Grckoj ili Bugarskoj i Svajcarskoj.
Niti u New Orleansu i NYC.

Citat:
Btw to sto je linkovano u tvom postu je stan. Ovde u stanovima zive oni koji nemaju za kucu :-)
Kako nemaju novca za kuću, kad mogu sebi sve da priušte sa minimalcem? Malo si se zaleteo.

No, u Evropi žive svi koji žele, posebno mladi, urbani i obrazovani ljudi. Kolektivan način stanovanja je, ponavljam, moderniji od stanovanja u ruralnim kućama. Nećemo valjda u 21. veku da gradimo kuće, umesto urbanih zgrada? Da pokažemo komšijama u selu "kako smo uspeli" i da budemo potpuno depedentni o automobilima kao za vreme šezdesetih godina? To je provincijalski sindrom, mislila sam da smo ga preležali u poslednje dve decenije. Znam da Amerika muči muku s time, i želim joj sve najbolje da se iščupa iz ovog decenijskog stagniranja po tom pitanju.

No, Evropljani zapravo kupuju vikend kuće (Garten) u kojima provode slobodne dane. Žive moderno, u stanovima. U ruralne delove odlaze vikendom.

Dobrodošao u 21. vek momče.

Nego, je l i na Menhetnu živi sirotinja u stanovima?

U Americi su i kuće i stanovi jednostavno u osamdesetim. Svako ko kritički razmišlja to vidi. Sam si linkovao slike, neka ljudi pogledaju, pa neka zaključe. Da li bi stavili kuhinju iz FFM-a ili iz tvojih linkova? Kakav model toaleta bi stavili u svoj dom. To je sve. Neka budu iskreni prema sebi, ne moraju ništa da pišu, ovo nije lična prepiska, već konstatacija stvarnosti. Sebe smatram naučnikom i time se bavim skoro 20 godina. Možda ćeš mi ti objasniti da je stagnacija nekako dobra.

Citat:
Dalas sam ima vecu ekonomiju od kompletne Belgije, Svetske, Austrija, Danske ili Finske ($448 biliona je Dalas GDP).
Ovde nisi računao per capita? Ne odgovara ti?

Ova patkometrija je zaista monotona.

EU je veća od cele SAD, hoćemo li ponovo u krug? Evropa je bogatija, i to nema veze sa time ko želi da živi u bilo kom mestu. Ti si se vezao ove teme, jer očigledno osećaš sumnju u svoje odluke.

Šta ti taj princip negiranja uopšte znači, hoće li to promeniti montažne kuće, drvene i metalne prozore, tepisone, kupatila iz 20. veka, stare kuhinje, stare ringle, zaostali video standard, zaostalu elektrodistribuciju, stare aerodrome, železnice za brotosauruse...?

Činjenica je da je Evropa najbogatiji kontinent sveta. I to se vidi čim se sleti na američki i aerodrom EU. Čim se uđe u stanove/kuće ona oba kontinenta. Kada pogledaš kako su obučeni ljudi na istim. Kakva estetika vlada na oba. Čim se vide brojke.

Citat:
U EU nemas listu sexualnih prestupnika i njihove adrese tako da nikad ne znas ko ti je komsija i gde se selis.
Pa ako mi to sada niko nije bio manijak pored, niti poznajem sličan slučaj, dok sam u SF upoznala divnu i obrazovanu ženu kojoj su razbili glavu na ulici, kako bi joj oteli torbu, onda mi je nekako to dovoljan pokazatelj, pored već zvanične statistike gore zakačene.

Ad hominem o generalizaciji ostavljam tebi. Nisam generalizovala, govorila sam o činjenicama.

O imperijalnom načinu merenja da ne počinjem.

Jednostavno, prvi korak ka rešavanju problema je priznavanje postojanja istog. Amerikanci jednostavno doživljavaju pad i mnogo zaostaju za Evropom.

Last edited by sofija1966; 12.08.2015 at 23:55.