View Single Post
  #48  
Staro 18.01.2009, 04:33
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Reših da ukratko napišem svoje iskustvo od danas, k’o velim možda nekome i pomogne – nikad ne znaš. Dakle, ja uvek imam neki feeling da kako odem da radim nešto za auto, da će neminovno krenuti da me ubeđuju u sve i svašta, pa kad počnem da postavljam razno razna pitanjca onda se malo smire... Situacija je inače – pukla guma na freeway-u pa pomislih kako je baš sjajno kad najzad otplatiš auto pa sve nešto onda krene da se kači. E sad savet (i muškima) ali ženama pogotovo: ne stavljaj pomoćni točak na freeway-u bez obzira koliko ti se čini da imaš dovoljno mesta, jer nikad ne znaš koje budale sedaju za volan i da li će pokušati da obiđu nekog sporijeg vozača sa desne strane preko shoulder... Ako se ovako nešto desi preko dana, u LA, a verujem i u celoj Californiji, za maksimum 10 minuta staće Freeway Service Patrol (zajednička služba MTA, Caltrans i CHP). Ništa ne naplaćuju i ne primaju tip. Jedino ako treba da se šlepa auto oni to rade samo do odredjenih destinacija koje imaju u spisku. Ja inače plaćam taj service mojoj insurance company ($7 po policy period od 6 meseci) pa ako treba do majstora ili nisam na freeway, onda mogu da pozovem njih (oni isto besplatno otključavaju i auto ako zaboravite ključeve unutra i koje kakve druge stvari). AAA je najbolji u svemu tome ali su mi i daleko skuplji pa sam se ja ipak odlučila da taj service plaćam Progressive-u. Nazad na Patrol – ako je slučajno noć pa ih ima manje, možete da ih dobijete sa bilo kojeg cell na 399. Isto pomažu i ako ostanete bez gasa ili se pregreje motor i tako dalje. Dakle, to je free service na CA freeways i mislim da je dobro da se zna.

E sad, oni će vam staviti pomoćni točak koji može privremeno da služi dok ne zamenite gumu. Inače, taj točak mnogo je smešan i mali. Ne znam da li isti propisi važe za celu USA, ali ovde ne možete da zamenite samo jednu gumu ukoliko je druga izlizana više od propisanog, tako da ako su gume stare računajte na dodatan trošak. Plaća se i disposal (mislim da je $3.5). I ovde će vam isto kao i tamo izrotirati točkove, s tim da naravno uz sve to ide i wheel alignment ako je potreban, a uglavnom jeste jer treba da se radi jednom godišnje. Tu ne mogu da vas slažu, tako da nema problema. Ja sam kupila nove gume u Just Tires – dve u decembru 2006 i dve u januaru 2007. Uzela sam Good Year Assurance Tripletred za Nissan Altima (jeste da je ovde suvo, ali ako se ide na Big Bear treba imati dobre gume za sneg i kišu). One su bile nešto više od $150 each (Just Tires je imao najbolji deal) i uz to sam doplatila po $15 insurance, tako da su mi sada zamenili gumu za džabe (doplatila novo insurance znači $15). Insurance pokriva zamenu uglavnom za svakakve situacije osim ako se guma skroz istroši a to se valjda ne desi pre predjenih 40,000 milja (piše na specifikaciji da je guma dobra za 50,000 milja). Naravno, alignment je bio potreban ali su mi dali popust tako da je to izašlo dodatnih $69 (regularna cena $79.95) ali se ne žalim jer nisam radila dve godine a i ono što sam se žalila (na subjektivno/objektivno temi) da je počelo da mi se čuje kod prednjeg desnog točka se više ne čuje – tu je kompjuter i pokazao da je wheel off.

Eto tako – ja sad znam da se muški verovatno razumeju u sve ovo, ali ja baš nisam stručnjak, a verujem ni dosta drugih cica kojima ovo može da se desi dok su same. Ja znam da zamenim točak, ali ne bih da se šalim sa svojim životom na freeway gde se vozi preko 65 milja na sat.

Isto, to sad nema veze sa ovim ali da napomenem (pade mi na pamet): ja ulje menjam u Jiffy Lube. Oni vam stave nalepnicu kad sledeći put treba da se menja međutim ne treba baš tako često kao što oni kažu, jer svi stručnjaci kažu da nije problem i ređe. Ali ne treba ni da se totalno zaboravi. E sad, ako prođe dosta vremena probaće da vam prodaju ispiranje motora i oko toga je nastala čitava afera ovde. Ja sam se upecala, mada sam se mrštila i na samu pomisao. I mada uvek proverim to sto mi neko kaže, nekako mi je zvučalo da to make sense. Tad sam sređivala air i menjala ulje. Elem, NBC krene undercovered u akciju - iako oni kažu da proizvođači to preporučuju, tačno je upravo opposite. Od toga može da crkne motor (što se desilo nebrojeno puta, a u tom slučaju se poništava warranty). O tome možete da pročitate više ovde. Na kraju ovog report-a imate linkove ka zvaničnim saopštenjima proizvođača i drugi deo report-a. Dakle, pažljivo sa svim tim ponudama za extra service. Meni na sreću se ništa negativno nakon toga nije desilo, ali što god da mi preporuče ja im kažem da sačekaju 10 minuta pa preko cell na internet pa proveravanje.

Uh, ovo baš i nije bilo ukratko . Ja se izvinjavam ako pišem o nečemu što ljudi dobro znaju ali pomislih da ima i onih koji ne znaju pa eto... Neće valjda da smeta!

Last edited by Zana; 18.01.2009 at 05:37. Razlog: Spelling
Reply With Quote