View Single Post
  #23  
Staro 15.05.2016, 13:02
Tikica Tikica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.11.2014
US lokacija: New York
YU lokacija: Beograd
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
Hvala Tikice, ovako sam te ja shvatio (nadam se da sam dobro razumeo).

Za pravo na drzavljanstvo:
Da bi mogao zatraziti drzavljanstvo, nosilac zelene karte, ne sme tokom 5 godina biti van SAD duze od 6 meseci tokom jednog napustanja SAD-a, a istovremeno u tih 5 godina u zbiru mora biti 30 meseci (ili vise) na teritoriji Amerike... Da li to znaci da se npr. tokom neke od tih 5 godina u Americi moze biti i manje od 6 meseci u zbiru za tu neku godinu (npr. 5 meseci van Amerike, pa mesec-dva u Americi, pa opet 5 meseci van Amerike npr...) a da se brojanje za drzavljanstvo ne prekida....
Upravo tako. Opet kažem, prema propisima za naturalizaciju (državljanstvo). Održavanje zelene karte je koliko možemo da zaključimo na osnovu ove teme druga priča.
Evo probala sam da primenim teoriju iz prethodnog posta na pomenuti kalkulator
http://www.immihelp.com/us-citizensh...ty-calculator/
Rezultat je bio pozitivan! Evo datuma koje sam unela na ovom linku, a evo i linka sa pozitivnim ishodom ovde.
Kako će USCIS gledati na ovo ukoliko neko izadje na 5 meseci, pa po povratku ostane samo mesec-dva, i onda opet ode na nekoliko meseci (u gore navedenom primeru to je slučaj sa 2. putovanjem)?! Pitanje je!
Ja lično se ne bih time baš igrala.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
Zanimaju me i pravila za one koji ne zele da izgube pravo koje nudi zelena karta, a jos se ne bi skroz preselili u Ameriku iz ne preterano opravdanog razloga za Amere... tj. kako se "odrzava" zelena karta, ili kako se to vec kaze.... koliko vremena godisnje se mora najmanje provesti u Americi, koliko se vremena ne sme biti van Amerike, a da ne bi trebalo da bude problema prilikom novog ulaska u SAD, tj. da se ne bi izgubila zelena karta odnosno prava koje ona omogucava...

Nadam se da ce da pisu ljudi koji znaju, prvenstveno iz vlastitog iskustva
Tačne i jedinstvene informacije na ovo pitanje nažalost nema. Zakon kaze da do 6 meseci van SAD-a ne pravi problem. Medjutim zakon takodje kaže da zelena karta može biti oduzeta svakome ko pokaže nameru da odustane od svog statusa rezidenta. Ovo je veoma široka definicija i praktično zavisi od procene službenika na ulazu u SAD. On uvek može da dovede u pitanje vašu nameru i vaš status, čak i za putovanja kraća od 6 meseci. U tom slučaju sud bi odlučivao o našem statusu na osnovu više parametara ( plaćenih poreza, računa, posedovanja nekretnine, supružnika koji je u SAD-u, razloga za odlazak na duže i sl.).
Koliko se često ovo desava?! Verujem ne tako često, ali svakako rizik postoji.
Da li znaju da maltretiraju na ulazu u zemlju i za kraća putovanja?! O da, itekako znaju!
Na svakome od nas je da sam odluči u kojoj meri će rizikovati.
__________________
DOBITNICI DV2016 TABELA - https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing
_______________________________________________
DV2016 - Prva prijava

30.10.2014. - Popunjen obrazac
05.05.2015. - Čuveni "Session timed out"
07.05.2015. - SELECTEEEEED!!!
CN 2016EU00022xxx
17.10. DS 260 sent
18.04. Lekarski pregled
21.04. My green daaaaay
11.10. Evo živim u Njujorku gradu
Reply With Quote