View Single Post
  #576  
Staro 03.09.2019, 09:27
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Dzeremija Prikaz poruke
Americka turisticka viza - mjesto gdje sva logika prestaje
Navescu par primjera za koje znam:
1. Vizu dobija mentol kojem roditelji drze mali podrum pica, on nezaposlen, neozenjen, bio na J-1 (ima SSN), a kao razlog odlaska navodi da ide da posjeti plantaze vinove loze u Kaliforniji. Sestra mu vec tamo ilegalno, kad su ga pitali ima li sestru u Americi, on rekao NE.
2. Vizu dobija djevojka od 30 god, koja nema stalni posao, nije udata, i placala je sebi doprinose par mjeseci pred viziranje. Kaze mi “sarmiracu konzula”. Brat joj ilegalno tamo.
3. Odbijenicu dobija zena koja radi 20 god u skoli kao profesor, koja bi posjetila cerku koja je opet legalno tamo (udala se).
4. Odbijenicu dobija momak koji radi u drzavnoj firmi, dobra plata, auto, stan, njegovi dobrostojeci.
Navescu i primjer za J-1 vizu (sorry for off topic), momak dobija odbijenicu, aplicira opet nakon 10 dana i dobija vizu.
Samo nagadjam, ali verovatno u svemu ovome moze da bude i dosta cinjenica o kojima ne znamo previse. Situacija bi mogla da se posmatra i ovako:
1) Vec je bio i vratio se - veliki plus. Slagao je pod zakletvom da mu sesta ne zivi tamo - imaju razlog da ga vrate kada god.
2) Konzul uvek ima diskreciono pravo oko izdavanja viza. Ako placa sama sebi doprinose (a i ne mora) verovatno deluje pouzdano.
3) Ako je cerka otisla na turisticku i udala se, a majka/profesor nije udata i zeli da udje na isti nacin, situacija postaje sumnjiva. Nismo mi jedine drzave iz kojih se zahteva turisticka viza, verovatno se gleda neki prosek. Ako cesto posle cerke u SAD ostane i majka...
4) Sluzbenici konzulata SAD sigurno nisu odusevljeni zaposlenjem u organima druge drzave osobe koja konkurise za turisticku vizu. Verovatno opet neki prosek govori da se mnogi i ne vrate tako lako ili da i ne dolaze iskljucivo radi turistickih aktivnosti.
Reply With Quote