View Single Post
  #29  
Staro 24.01.2009, 09:09
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Online ispiti

Eh, eto – planirala sam ja da odradim ovo i ranije ali nikako da stignem. Semestar je gotov pa i malo vise vremena za pisanje…

Online skolovanje nije za svakog – pogotovo za ljude koji nemaju dobre time management skills. Studenti tipa “Ah, ispit je tek za dve nedelje, imam jos vremena” nikako nisu oni koji treba da se odluce za ovu vrstu skolovanja. Sve je u dobrom rasporedu vremena. Vec sam napomenula da predmeti ovde imaju 3,4, ili 5 units sto otprilike znaci da isti toliki broj sati imate nedeljna predavanja ili vezbe. To sto ne idete na klasicna predavanja ne menja nista – profesori imaju evidenciju vaseg boravka na njihovom sajtu i sve vezbe i aktivnosti nedeljne se uklapaju u ovu satnicu. Otprilike je obracun od faculty da je za 1 unit potrebno 2-3 sata dodatnog ucenja, znaci sve to dodajte ovom broju. To mu se u stvari kad se sve sracuna svede na 40 sati nedeljno. Ako se ozbiljno uci, to otprilike garantuje veoma dobar GPA.

Da li ja savetujem ovakav vid skolovanja? Delimicno – ja volim da imam profesora ispred sebe i volim komunikaciju sa fellow students. Volim diskusije. Isto tako volim i da ustedim vreme ali dokle god nisam bila sigurna da su mi language skills dovoljno dobri za online studiranje nisam se usudila na isto – znaci ove casove nisam uzimala prve dve godine.

Proces upisivanja je isti kao i za sve ostale casove. College vam posalje pismo sa datumom i satnicom vaseg upisa (za recimo spring semester meni su posalli 15-ti decembar, on or after 3 pm), na sajtu college se nalazi spisak predmeta, profesora i podaci o tome da li je ispit polusemestralni ili semestralni (8 ili 16 weeks), broj units i transfer possibilities. Meni je ostalo jos tri ispita te sam ja samo te i gledala. Uzela sam spisak profesora i proverila sam njihov rate medju studentima ovde. Naravno bezim od profesora koji su na losem glasu, ali i ne izbegavam ih samo zato sto gomila studenata kaze da nisu “easy”. Volim takve profesore – prenose odlicno znanje koje je na kraju krajeva neophodno za dobru karijeru. Ne treba bas doslovce slusati ostale studente jer gomila freshmen samo hoce laku ocenu i briga ih za znanje. Naravno – ukoliko 90% studenata kaze da je neki professor idiot – naravno da gledam da ga izbegnem po svaku cenu. E sad – to je nekad nemoguce ako je broj studenata popunjen. Zato je bitno imati dobar datum za upisivanje – taj datum college odredjuje po raznim parametrima ali najbitniji je prosek. Na srecu, moj je dobar te sam bila medju prvima i uspela sam da izaberem dobre profesore.

Nedelju dana pre pocetak predavanja, profesori posalju introductory email svim studentima i pozovu da svi urade update svojih podataka i email naloga jer je to jedini vid komunikacije. Obicno zakace i syllabus (syllabus.pdf), ili posalju link ka istom. Evo kako ide process: svaki college ima svoj sajt gde se studenti log in, nakon cega se pojave linkovi ka svakom predavanju (first page.pdf ovaj file mora da se stavi na zoom 800%; obrati paznju na online office – tu se postavljaju pitanja za profesora i na coffee break link – e to je za nalupavanja). Svaki profesor u tabove sa leve strane postuje lectures, vezbe, study guides i projects i timelines. Na vrhu stranice su drop box za dokumenta i radove. Obicno sva assignments treba da se zavrse do nedelje do ponoci, i isto tako i testovi i exams. Neki profesori daju pristup ispitima po nekoliko dana, a neki vam odrede odredjeni dan samo (takvog jednog sam ja imala u jesenjem semestru).

Od profesora zavisi koliko je pitanja na ispitu i koliko vam vremena daju. Pitanja su obicno true/faulse i multiple choice, ali mogu da budu i essay questions (sto sam imala sa Art History). E sad, ovo je primer gde se da dovoljno vremena Microeconomy Exam Page sample.pdf (cak i previse, sasvim dovoljno da se prelista i knjiga ako nesto zaskripi) a ovo je primer Business Law Exam Page sample.pdf kad je jako napeto sa vremenom ako nisi totalno siguran u sve sto je trebalo da se nauci za ispit. Zbog College policy ne mogu da postujem cele ispite vec samo deo (ne bih bas da se salim, bar ne dok sam jos uvek tamo )

Sa online studiranjem je sve zavrseno bodovanjem – postoji link koji vam sve vreme pokazuje kako stojite i koji vam je procenat i to je to. Nema vrdanja od bodova. Sa klasicnim predavanjima, par bodova professor moze da vam da i za aktivnost u predavanjima.

Dakle, online skolovanje je super da se ustedi vreme, ali ga ja ne preporucujem na pocetku studiranja pogotovo dok se totalno ne upozna system. Ja ne mogu da krijem da sam ipak pristalica klasicnog skolovanja jer je to i prilika za konekcije i cak i business ponude od profesora, upoznavanje sa drugim studentima… a i poslodavci (jos uvek) vise cene klasicne diplome od online.

Last edited by Zana; 24.01.2009 at 22:16. Razlog: spelling
Reply With Quote